Co można zmajstrować jako prezent DIY dla siostry bądź koleżanki? Pokażę Ci pewien pomysł na upominek - uszytą i zmalowaną na szybko opaskę na oczy!
Do uszycia opaski DIY na oczy potrzebne będą:
→ materiały - w jednym lub kilku kolorach, gładkie lub wzorzyste - to już zależy od Twojego gustu i tego, co akurat masz pod ręką;
→ nici do szycia (pod kolor materiałów);
→ nożyczki;
⟶ igła lub maszyna do szycia;
→ gumka lub wstążka (utrzyma Twoją opaskę w odpowiednim miejscu podczas snu bądź relaksu).
Jak zrobić opaskę do spania DIY - szycie krok po kroku!
1. Odrysowuj kontur opaski na materiałach i wytnij przód oraz tył opaski.
Sprawdź czy dwie warstwy materiału pozwolą odpowiednio zasłonić oczy przed światłem - złap za nie i prześwietl niedaleko lampki z odpaloną żarówką. Jeżeli materiały nie prześwitują - super! Lecz gdy przez dwie warstwy nadal przebija się światło - możesz wyciąć jeszcze jeden kawałek bądź dwa o tym samym kształcie. Dzięki dodatkowym warstwom opaska będzie nieco grubsza, jednak stanie się lepszą barierą przed światłem.
2. Jeśli masz taką zachciankę - możesz sobie coś namalować na materiale według swojego widzimisię. Teraz to idealny moment!
Ja postawiłam na ten sam motyw co poprzednim razem, ale zamiast bieli i złota użyłam różowej farbki akrylowej oraz kleju z fioletowym brokatem.
Możesz także ozdobić przód opaski do spania w inny sposób - np. doszywając cekiny lub naszywając oczka, serduszka albo dzięki małym naprasowankom. Wybór należy do Ciebie!☺
3. Po wyschnięciu malunku należy go wyprasować, aby się utrwalił.
4. Zszyj warstwy opaski:
→ kawałki opaski należy ułożyć prawymi stronami do siebie i zszyć całość od lewej strony, pozostawiając jedynie mały otwór do wywrócenia uszytku na prawą stronę;
→ pamiętaj o wszyciu wstążki lub gumki, która pozwoli utrzymać opaskę na oczach! Gumkę wszyj po bokach opaski, podczas zszywania jej od lewej strony.
Tak wygląda moja DIY opaska na oczy:
Czas wykonania: kilkanaście minut (nie wliczam w to schnącego malunku i robienia zdjęć do wpisu 😉)
Poziom trudności: łatwy
Koszt wykonania: do uszycia możesz wykorzystać ścinki tkanin albo części starych ubrań (np. odcięty rękaw od przerobionej bluzy). Można powiedzieć, że to projekt "po taniości" albo nawet w pełni z recyklingu, lecz to akurat jest na plus. ☺
Własnoręcznie uszyta opaska do spania przeszła testy pozytywnie. Jest wygodna, dobrze trzyma się na głowie, a i nie tylko do spania można jej użyć... Tylko oczywiście do relaksu w ciągu dnia!☺ Może i w przypadku ataku migreny ukoi nieco cierpienie... Cóż, zawsze warto sprawdzić na własnej skórze.
Sama co jakiś czas wracam do tego projektu i szyję opaski w nowym wydaniu. W styczniu 2019 uszyłam puchatą opaskę na oczy z czarnego pluszu. Jest kosmicznie mięciutka i jeszcze bardziej wygodna od poprzedniej wersji!❤
Opaska na oczy ręcznie malowana - Sweet Dreams!
Opaska z ręcznie malowanym napisem powstała na prezent urodzinowy dla mojej siostry. Napis został namalowany białą farbą akrylową, w niektórych miejscach zaszalałam i nałożyłam nieco kleju z brokatem. Po wyschnięciu wszystko się dobrze trzyma, a brokat się nie spiera.
Opaski do spania można używać na dwa sposoby - albo stroną z napisem do góry, albo stroną fioletową. Nie ma więc problemu, że np. kolor opaski do spania nie będzie pasować do barwy pościeli czy piżamy. Zawsze można być wiernym własnemu stylowi, także podczas spania!
Malunek na tkaninie, zrobiony farbami akrylowymi, powstał jeszcze przed zszyciem wszystkich części w jedno.
Gdybym najpierw uszyła opaskę, a dopiero później namalowała napis, farba mogłaby się "przebić" na drugą warstwę materiału i nie wyglądałoby to zbyt ciekawie.
Długo zastanawiałam się nad tym, czy opaska na oczy ma być zawiązywana za głową, czy też użyć rozciągliwej gumki. Opcja druga okazała się jednak mniej problematyczna, bo opaska nie rozwiąże się w nocy, w dodatku gadżet szybciej się zakłada.
Mogę pochwalić się inną wersją opaski na oczy - m.in. opaską do spania w gwiazdy oraz dwustronnymi, kwiecistymi "klapkami" na oczy.☺
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz