Wiele osób - choć się do tego nie przyznaje - spotyka problem przetarć i dziur w kroku pojawiających się w coraz nowszych spodniach. Nie wyrzucaj kolejnych ubrań i pieniędzy do kosza - zobacz, jak naprawić spodnie przetarte lub dziurawe w kroku!
Przetarte spodnie w kroku - problem częstszy, niż myślisz...
Zapytam z ciekawości - jak wiele posiadasz w swojej szafie spodni - jeansowych, dresowych czy materiałowych - które mają na udach lub w kroku przetarcia od noszenia?
A jak wiele Twoich ulubionych par spodni wylądowało dotychczas w śmietniku?
Dlaczego spodnie przecierają się w kroku?
Materiał - zarówno w jeansowych spodniach, jak i w dresach czy materiałowych rurkach - będzie się mniej lub bardziej przecierać. Nie jest to wina Twojej anatomii, wagi, rozmiaru ani sposobu chodzenia!
Owszem, niektóre z wymienionych czynników mogą przyspieszać proces zużywania się materiału w spodniach. Jednak pamiętaj - w tych miejscach materiał najbardziej pracuje. Co to znaczy? A, że ociera się o Twoje ciało, nogawki pocierają także o siebie nawzajem, do tego dochodzą szwy w ubraniu (które są często dość sztywne).
Jeżeli jeździsz w spodniach na rowerze albo na łyżworolkach, to tego typu aktywności także będą sprzyjać powstawaniu przetarć, a w efekcie do dziur - i w kroku, i na udach.
Dlaczego nawet nowe spodnie przecierają się w kroku?
Zwykle stoi za tym słaba jakość wykonania i kiepski materiał wykorzystany do uszycia spodni. Jeśli nogawki mocno opijają Twoje uda, to materiał (szczególnie w tzw. jegginsach i jeansach niskiej jakości) będzie się odkształcać, nadmiernie naprężać. Tym samym będzie podatny na dalsze mechaniczne uszkodzenia.
Zamiast wyrzucać zniszczone ubrania - sprawdź, jak naprawić spodnie z przetarciami i dziurami w kroku! Bo owszem, da się to zrobić! 😀 Wystarczy wzmocnienie spodni w kroku lub na udach, żeby mogły Ci jeszcze posłużyć sezon, dwa albo i dłużej.
Spodnie przetarte lub dziurawe w kroku - czego potrzebujesz do naprawy:
→ nożyczki;
→ maszyna do szycia - może być trudno zszyć spodnie ręcznie, ale jest to jak najbardziej możliwe.
Jeżeli brak Ci maszyny do szycia - spróbuj zawalczyć o drugie życie zniszczonych spodni siłą własnych dłoni;
→ kawałek jeansu lub materiału dopasowanego kolorystycznie do spodni, które planujesz naprawić - to może to być kawałek materiału np. z nogawek od innych, skróconych spodni - ja użyłam resztek pozostałych po przeróbce długich spodni na szorty z obszyciami DIY.
Inną opcją jest termoaktywna flizelina albo łatki do naprasowania;
→ szpilki - do pomocy w naprawie;
→ nici do szycia - dopasowane kolorystycznie do barwy spodni. Od biedy mogą być o ton jaśniejsze niż materiał, z jakiego portki są uszyte.
Jak naprawić spodnie przetarte w kroku lub z dziurami w kroku?
1. Widzisz dziury i przetarcia w kroku spodni na zdjęciu nr 1.?
Należy przygotować kawałek jeansu bądź wytrzymałej tkaniny, który wszyjesz na powstałe podczas noszenia portek uszkodzenia. Ten fragment posłuży za łatkę - będzie trzeba ją wszyć od środka spodni.
2. Żeby naprawić dziurawe spodnie, przygotowałam odpowiedniej wielkości kawałek materiału...
3. ...a następnie przymocowałam go szpilkami WEWNĄTRZ spodni - w tych miejscach, gdzie chcę go przyszyć i tym samym wzmocnić osłabiony przetarciami i dziurami materiał spodni.
Jak zaszyć dziurę w spodniach w kroku?
4. Należy przyszyć łatkę wzmacniającą przetarcia i dziury w spodniach od wewnątrz ubrania. Najlepiej przeprowadzić ścieg prosty gęsto, poszczególne przeszycia powinny wypadać blisko siebie. Dzięki temu spodnie będą konkretnie zacerowane!
UWAGA: Przeszycia najlepiej wykonać zgodnie z kierunkiem przebiegu nici w spodniach - dzięki temu przeszycia będą mniej widoczne po zewnętrznej stronie naprawianych spodni.
Na zdjęciu nr 6. możesz zobaczyć porównanie zszytej części i tej jeszcze dziurawej.
Czym wzmocnić spodnie przetarte w kroku lub na udach?
Otrzymałam kilka zapytań o łatanie i zszywanie spodni w kroku. Przedstawiam więc na przykładzie kolejnych naprawionych portek sprawę łat we wnętrzu ubrania i "cerowania" dziury w kroku w spodniach.
Sama najczęściej wykorzystuję materiał z innych spodni (np. z nogawek po skracanych długich spodniach). Tworzę łatki, które są nieco większe niż przetarty obszar w portkach czekających na zacerowanie.
Przyszywam łatkę od środka, przeprowadzając kilka-kilkanaście przeszyć. Dzięki temu mocowanie łatki do oryginalnego materiału jest naprawdę toporne, a same spodnie konkretnie wzmocnione w kroku czy na udach.
Dziura w spodniach w kroku, nawet po naprawie, będzie w jakiś sposób widoczna (przetarcia mają większą szansę na ukrycie się przed spojrzeniami otoczenia).
Jednak lepsze to niż świecenie bielizną poprzez powstałe dziury w spodniach. Z drugiej strony, chyba trzeba się szczególnie postarać, by rozkraczyć się w towarzystwie (czy to przypadkiem, czy z rozmysłem) i pokazywać ludziom wokół: "aaa, bo mi się tu spodnie rozpruły, ale se zaszyłam/zaszyłem...", prawda? 😉
Jednak lepsze to niż świecenie bielizną poprzez powstałe dziury w spodniach. Z drugiej strony, chyba trzeba się szczególnie postarać, by rozkraczyć się w towarzystwie (czy to przypadkiem, czy z rozmysłem) i pokazywać ludziom wokół: "aaa, bo mi się tu spodnie rozpruły, ale se zaszyłam/zaszyłem...", prawda? 😉
Gdy wszywana łatka ma zbyt dużą powierzchnię, to jej nadmiar można delikatnie wyciąć. Nie wolno jednak przycinać materiału tuż przy przeszyciach.
Warto zostawić ok. 1 - 2 centymetry na przyszłość, nieopodal najbardziej zewnętrznych przeszyć na łatce. Może się okazać, że przetarcia - nawet przeszyte na zapas, również w okolicach dziur w kroku spodni w celu zabezpieczenia materiału przed dalszym rozpruwaniem - i tak się powiększą (materiał ubrania będzie się niestety przecierać dalej, tego nikt nie uniknie, bo nawet Superman nie jest niezniszczalny).
W takiej sytuacji zapasowe brzegi materiału przy łatce można wykorzystać do powiększenia obszaru z przeszyciami wewnątrz naprawianych spodni.
Na powyższym zdjęciu czerwonymi strzałkami zaznaczyłam krawędzie łatki, których nie przycinałam. Zielona strzałka wskazuje brzeg przycięty, który następnie - z racji siepiącego się/nitkującego materiału - zabezpieczyłam dodatkowym przeszyciem na krawędzi.
Spodnie dziurawe w kroku - PRZED i PO naprawie
Spodnie nie straszą już przetarciami i nie ma też obaw, że od jednej, małej dziurki w kroku rozlecą się wkrótce na pół.
Jeśli zastanawiasz się czy zszyte w kroku spodnie (a raczej powstałe podczas naprawy przeszycia) są widoczne od zewnątrz - owszem, są. Zminimalizujesz jednak ten efekt, gdy użyjesz nici jak najbardziej zbliżonych kolorem do barwy spodni (nici mogą być nawet nieco jaśniejsze) oraz - jak pisałam wcześniej - robiąc przeszycia wzdłuż przebiegu nici w naprawianym materiale.
Jak zszyć spodnie w kroku ręcznie? Jak naprawić przetarte spodnie bez maszyny do szycia?
Nie miałam okazji przetestować ręcznego zszywania czy też cerowania spodni przetartych lub dziurawych w kroku bądź na udach. Jednak do głowy przychodzą mi dwa sposoby na naprawę portek bez użycia maszyny do szycia.
1. Gdy spodnie są tylko przetarte w kroku lub na udach - można je naprawić lub raczej wzmocnić materiał z pomocą flizeliny do naprasowania. Na pewno jest to rozwiązanie lepsze niż wyrzucanie ubrań do kosza. I a nuż-widelec, uda się i skutecznie naprawisz ulubione jeansy.
2. Gdy już zdążyły pojawić się dziury w spodniach w kroku - w takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak spróbować wszyć łatki ręcznie, od wewnętrznej strony ubrania. To może bardziej przypominać cerowanie spodni w kroku z "podkładką". To rozwiązanie jest trochę jak rumianek - może nie pomoże, ale na pewno nie zaszkodzi spróbować! Warto wspomóc się podczas ręcznego naprawiania przetartych spodni tamborkiem do wyszywania. Dzięki temu ustabilizujemy materiał i ubrania, i fragment łatki do przyszycia. Będzie wygodniej przyszyć łatkę (najlepiej przyszywać ją w każdym kierunku - przez środek, w poprzek, na boki...), która wzmocni przetarty i dziurawy krok w portkach.
Nie wiem czy to ostatnie zdjęcie się Tobie spodoba, ale chciałam pokazać w ten sposób, że - jeśli ktoś będzie oglądać Twoje naprawiane spodnie od tyłu - nie zobaczy, że ubranie ma przeszycia w kroku.
A nie mówiłam? Nic nie widać! 😎
Nawet nie wiesz jak musiałam wyginać ręce za plecami, żeby zrobić poniższe zdjęcie!
Powiem Ci, że w praktyce ten patent stosuję od wielu lat. Kiedyś moja mama podobnie łatała przetarte i dziurawe spodnie moje oraz mojego rodzeństwa - skoro w żadnym innym miejscu nie było przetarć, dziur itd., to dlaczego od razu wyrzucać takie portki?
Naprawa przetartych spodni nie jest zbyt pracochłonna, a na pewno oszczędzi Ci wielu godzin spędzonych w sklepach na szukaniu nowych ubrań oraz pozwoli pozostawić nieco pieniędzy w portfelu. A oszczędności można wydać np. na nową sukienkę lub bluzkę - chyba że nie chcesz kupować ciuchów z sieciówek? To zobacz np. instrukcje jak uszyć sukienkę z rozkloszowanym dołem oraz DIY jak uszyć bluzkę z nienoszonych ubrań. 😉
Gdyby okazało się, że Twoje jeansy są tak bardzo zniszczone lub tyle razy były naprawiane i kolejny raz nie uda się ich załatać - nie wyrzucaj ich! Z powodzeniem sprawdzą się jako "dawca materiału" do kolejnych, nowych projektów. O, na przykład do uszycia jeansowej kurtki DIY ze spodni. ❤
Z kolei, jeśli męczą Cię ubrania, które w dziwny sposób się zmniejszają - i na to jest rada:
→ jak powiększyć spodnie w pasie DIY, które są za ciasne oraz
→ jak poszerzyć bluzkę po bokach DIY, by znowu się w nią zmieścić i oddychać pełną piersią
Pierwotnie nie planowałam publikować tych porad na blogu DIY, przetarte spodnie miałam naprawić w tajemnicy. Zmieniłam jednak zdanie, gdy na jednej z fejsbuszkowych grup jedna z osób stwierdziła, że można by coś zrobić z przetarciami w kroku w spodniach, bo po prostu szkoda wyrzucać całkiem dobre ubranie z jedną dziurą czy przetarciami. No to są instrukcje na ratunek ubraniom!
Mam nadzieję, że instrukcje na to, jak zszyć przetarcia i dziury w spodniach pozwolą Ci uratować Twoje ulubione spodnie od wylądowania w koszu. Daj znać ile par przetartych i dziurawych portek udało Ci się przywrócić do życia! ❤
Super porada, na pewno pomoże ocalić od wyrzucenia ulubione dżiny. 😊
OdpowiedzUsuńW moim przypadku spodni było już ponad 5 par + kilka...naście już chyba spodni naprawianych dla znajomych. :) Może i spodnie są do zdarcia, ale z tych instrukcji można korzystać latami! :)
Usuń