Ostatnio uszyłam legowisko dla psa ze... szlafroka z lumpeksu! Materiał miał przeuroczy nadruk, a to, co ostatecznie ze szlafroka powstało - powędrowało do poznańskiego schroniska. Chcesz coś stworzyć dla swojego pupila lub dla zwierząt, które szukają domu? Podpowiem Ci jak krok po kroku uszyć legowisko dla psa lub kota!
Legowisko dla psa uszyte ze starych ubrań
Czarny, olbrzymi szlafrok w różowe odciski łap dorwałam w second-handzie za jakąś dyszkę. Kupiłam wtedy jeszcze polarowe spodnie piżamowe i dresowe portki w komiksowe napisy - ciężko więc stwierdzić ile dokładnie zapłaciłam za każdą rzecz z osobna. Przy okazji tego zakupowego szaleństwa poznałam nowy lumpeks w Poznaniu, jupi!
Pokażę Ci jak w całkiem niedrogi i ekologiczny sposób wykonałam jedno z legowisk. Przy okazji podpowiem jakie inne rzeczy, które masz pod ręką, możesz wykorzystać do własnoręcznego zrobienia legowiska dla swojego zwierzaka.
Legowisko DIY dla psa lub kota - szycie krok po kroku:
1. Złożyłam szlafrok na pół i na początek odcięłam górę (tzn. rękawy i górną część korpusu) szlafroka. Uzyskałam w ten sposób wielki, złożony na pół prostokątny kawał materiału.
2. Jedną połowę szlafroka - przyszłą górną/wierzchnią partię legowiska - wzmocniłam dodatkową warstwą materiału od lewej strony.
Szlafrok uszyty został z niezbyt grubej dresówki i może od razu nie przetarłby się od użytkowania, aczkolwiek psy lubią takie rzeczy szarpać, gryźć i rozrywać.
Legowisko na pewno nie będzie niezniszczalne, ale lepiej, żeby posłużyło zwierzakom jak najdłużej, prawda? ☺
Dodatkową warstwę materiału przyszyłam zygzakiem.
Rachunek boków się nie zgadza, prawda?☺ Powinny być 4 brzegi, ale nie musiałam zszywać legowiska po linii złożenia materiału - zostają więc 3 otwarte boki, z których 2 zszyłam. Został 1 brzeg niezszyty, przez który należy wsadzić do środka wypełnienie.
Uszyłam więc poduchę (ze starych obrusów), nieco mniejszą w wymiarach od szlafrokowej "poszewki". Wypełniłam ją większymi i mniejszymi ścinkami (a miałam ich sporo!), a pozostałe braki uzupełniłam resztką silikonowej kulki oraz wypełnieniem z wielkich, ozdobnych poduch, które i tak wkurzają wszystkich w domu.
Ach, i wypełnienie z jednej takiej wnerwiającej poduchy wystarczyło na dwa legowiska!
Z czego zrobić wypełnienie do poduchy/legowiska dla psa?
Często wykorzystuję na wypchanie ścinki pozostałe po innych projektach, np. podczas tworzenia włóczki z recyklingu DIY zostało mi co nieco odpadków, które idealnie nadają się na wciśnięcie do wnętrza posłania dla pupila.
Nie chciałam maksymalnie nabijać legowisk wypełnieniem, ale zrobić to w taki sposób, żeby zwierzaki na nich leżące miały wystarczająco miękko i ciepło.
5. Taką poduchę z wypełnieniem, zaszytą z każdej strony, umieściłam w "pokrowcu" ze szlafroka. Zawinęłam brzegi otworu do środka, spięłam całość mnóstwem szpilem i zaszyłam już od prawej strony.
Nie chciałam maksymalnie nabijać legowisk wypełnieniem, ale zrobić to w taki sposób, żeby zwierzaki na nich leżące miały wystarczająco miękko i ciepło.
5. Taką poduchę z wypełnieniem, zaszytą z każdej strony, umieściłam w "pokrowcu" ze szlafroka. Zawinęłam brzegi otworu do środka, spięłam całość mnóstwem szpilem i zaszyłam już od prawej strony.
Legowisko DIY tudzież posłanie dla psa gotowe! ☺
Wiadomo, że nie każdy będzie mieć w domu stary szlafrok na zbyciu. Do zrobienia podobnego legowiska-poduchy równie dobrze sprawdzą się m.in. znoszone bluzy (z grubszych materiałów), od dawna nienoszone swetry i golfy, stare koce, pledy.
→ W przypadku bluz, golfów i swetrów: wystarczy odciąć zbędne rękawy i zszyć od lewej strony powstałe po ich odcięciu otwory oraz dziurę na głowę. Dół można zszyć już od prawej strony po wcześniejszym wsadzeniu do środka wypełnienia.
→ W przypadku koców i narzut: jeśli koc nie jest zbyt wielki - wystarczy złożyć go na pół i działać podobnie jak to było przy przerabianiu szlafroka.
Gdy powierzchnia materiału do wykorzystania jest o wiele za duża, nawet po złożeniu - można pociąć taki koc czy pled na kilka mniejszych części - najlepiej prostokątnych. Lecz jeśli chcesz zrobić coś nieco innego, to możesz spróbować z okrągłą formą legowiska. Wycięte fragmenty zszyj od lewej strony pamiętając o tym, żeby pozostawić otwór na wywinięcie uszytku na prawą stronę i umieszczenie w jego wnętrzu wypełnienia.
A jak już napchasz do środka ścinek, silikonowej kulki czy innego wypełnienia - wystarczy zszyć otwór od zewnętrznej strony i... to tyle!☺
A jak już napchasz do środka ścinek, silikonowej kulki czy innego wypełnienia - wystarczy zszyć otwór od zewnętrznej strony i... to tyle!☺
* * *
Nie idzie Ci z szyciem? Legowisko można wykonać również za pomocą szydełka, także przy wykorzystaniu starych, znoszonych czy porozciąganych ciuchów. Nie wierzysz? Zobacz wyszydełkowane legowisko dla kota (z t-shirtowej włóczki DIY - tak, i włóczkę możesz zrobić własnoręcznie).
Zainspirować Cię może również legowisko z bokami, legowisko Leona (z "plecami") czy zrobione m.in. z kaptura starej bluzy legowisko pół-namiot z kryjówką dla kota.
* * *
Prócz legowiska ze szlafroka powstały jeszcze trzy inne, z materiałów grubszych, czasem i wodoodpornych, na które wcześniej nie miałam pomysłu. Do uszycia wewnętrznych poduch wykorzystałam kilka zalegających, starych obrusów, które dostałam w zeszłym roku od znajomej.
O ile szlafrok w łapki super sprawdził się na legowisko z powodu uroczego nadruku, to jednak najbardziej podoba mi się legowisko uszyte jako ostatnie. Było największe, z dnem z czarnego, okropnie grubego, wodoszczelnego materiału (bałam się, że moja maszyna do szycia nie zechce tego przeszyć, ale miło się zaskoczyłam). Górną/wierzchnią część zszyłam z kilku niewymiarowych fragmentów. Takie trochę legowiskowe, szyciowe puzzle z tego wyszły. ☺
Uszyte przez siebie legowiska, nieużywane stare koce i ręczniki, zabawki dla zwierząt czy też odpowiednią karmę możesz przekazać do Schroniska dla zwierząt w Poznaniu (pamiętaj tylko, żeby odpuścić sobie kołdry i poduchy z pierzem).
A kto do Poznania ma za daleko - może przekazać tego typu rzeczy do schroniska najbliżej swojego miejsca zamieszkania czy dać je lokalnym fundacjom, które pomagają bezdomnym zwierzętom.
Może i nie ma w obecnej chwili najsroższej zimy, ale polski klimat pokazał już, że śniegiem potrafi sypnąć nawet na Wielkanoc.😉 Kto wie, może największe mrozy i zaspy śnieżne przed nami, więc każdy moment jest dobry, żeby zwierzakom pomóc.
❤ NIE BĄDŹCIE BURAKI, WSPOMÓŻCIE ZWIERZAKI! ❤
Zgadzam się we wspieraniu zwierzaków ze schronisk. Jak wiadomo, nie każdy zwierzak trafia do nowego domu z kochającym właścicielem. Według mnie legowiska dla kotów i psów ze schronisk to bardzo dobry pomysł. Zwłaszcza jeśli teraz jest taka, a nie inna pogoda :) Pomagajmy!
OdpowiedzUsuń