Zrób tipi DIY dla swojego psa!
Tipi - czyli indiański namiot - można stworzyć całkiem szybko i sprawnie. Wystarczy kilka prostych przeszyć, by Twój zwierzak mógł cieszyć się kącikiem do wyciszenia. W projekcie, który za chwilę zobaczysz, zdecydowałam się na tipi z całkowicie otwartym wejściem. Dlaczego?
Uszyłam tipi dla Leona - buldożka francuskiego. To rasa psów o krępej budowie, niskim wzroście oraz o płaskim pysku. Skrócenie górnych dróg oddechowych sprawia, że u buldożków mogą pojawiać się problemy z oddychaniem. Gdy pies uda się na spoczynek lub sen pod namiot - brak zasłonek i pozostawione otwarte wejście nie będzie zaburzać cyrkulacji powietrza oraz zapewni spokojne spanko czworonoga.
Teorię mamy za sobą, więc pora przejść do rzeczy!
Uszyłam tipi dla Leona - buldożka francuskiego. To rasa psów o krępej budowie, niskim wzroście oraz o płaskim pysku. Skrócenie górnych dróg oddechowych sprawia, że u buldożków mogą pojawiać się problemy z oddychaniem. Gdy pies uda się na spoczynek lub sen pod namiot - brak zasłonek i pozostawione otwarte wejście nie będzie zaburzać cyrkulacji powietrza oraz zapewni spokojne spanko czworonoga.
Teorię mamy za sobą, więc pora przejść do rzeczy!
Tipi dla psa DIY - czego potrzeba do uszycia:
- 4 kije - użyłam drewnianych trzonków od... mioteł! Koszt zakupu wyniósł ok. 16 zł;
- materiał na "obicie" tipi - wykorzystałam wodoodporny materiał poliestrowy w motyw łapek (kształtem przypominają bardziej psie odciski niż kocie, jednak sam wzór warto wybrać niezależnie od ulubionego gatunku domowego pupila☺). Tutaj wersja z brązowymi łapkami na beżowym tle, jednak internetowa hurtownia tkanin Berotex oferuje także jasne łapki na ciemnym tle;
- mocne nici poliestrowe - są bardzo wytrzymałe, o czym przekonałam się podczas szycia tipi. W dotyku nici wydają się "śliskie" i w kontakcie z materiałami elektryzującymi lub o śliskiej powierzchni mogą sprawić nieco kłopotu. Plastikowa obudowa mojej Silverki nie ułatwiała sprawy, jednak - podczas spokojnego szycia - takie drobnostki są niezauważalne. Na szczęście sama tkanina w łapki bardzo fajnie współpracowała z nicią i tworzenie tipi dla zwierzaka przebiegło całkiem sprawnie i szybko;
- maszyna do szycia - wykorzystałam zwykłą, domową maszynę wielofunkcyjną Silvercrest (często można spotkać je w Lidlu). Po założeniu igły do szycia jeansu w rozmiarze 100 nie było najmniejszych problemów z przeszyciem tkaniny;
- klipsy biurowe - sprawdzą się zamiast szpilek. Materiał w łapki jest specjalnie powlekany, dzięki czemu cechuje się wodoodpornością. Jednak przekłuwanie szpilkami nie służy powierzchni tkaniny. By spiąć materiał przed zszyciem, świetnie sprawdzą się biurowe klipsy, klamerki, a nawet... spinki do włosów!☺
Rudy Putin zawsze chętny do pomocy - tutaj nadzorował obecność wszystkich niezbędnych do wykonania tipi przyborów.☺ |
Tipi dla psa DIY - szycie krok po kroku
1. Na początku należy zacząć od obliczenia wysokości tipi oraz długości poszczególnych boków namiotu. Ściany boczne przyjmują na papierze kształt trapezu. W moim przypadku wymiary trapezu - wraz z zapasem na szycie - wyniosły:
- podstawa dolna - długość 100 cm;
- wysokość trapezu - 100 cm;
- długość każdego z dwóch boków trapezu - ok. 110 cm;
- podstawa/krawędź górna trapezu - 15 cm.
Gdy przez całe szkolne życie zastanawiałaś/-eś się kiedy przyda Ci się w życiu matematyka - to jest właśnie TEN moment!☺
2. Rozplanuj rozmieszczenie trapezowych ścian tipi na materiale. Najlepszym i najbardziej ekonomicznym rozwiązaniem jest wycinanie fragmentów z tkaniny jak na poniższej grafice.
3. Przed wycięciem sprawdź, czy na pewno wszystkie wymiary są odpowiednio rozmieszczone na materiale. Gdy wszystko jest w porządku - wytnij 3 trapezy. Będą to ściany przyszłego tipi (dwie ściany boczne oraz tylna ściana namiotu).
4. Weź 2 trapezy i złóż je - wyjątkowo - LEWYMI STRONAMI do siebie. Nie przekłuwaj materiału szpilkami, lecz wykorzystaj biurowe klipsy, klamerki lub spinki do włosów, by spiąć kawałki materiałów. Świetnie przytrzymają tkaninę przed zszyciem, przy okazji nie zniszczą powlekanej powierzchni.
5. Zszyj OD PRAWEJ STRONY oba trapezy, wzdłuż krawędzi bocznej.
6. Teraz przymierz kij do powstającego tipi. Złóż materiał wzdłuż przeszycia - tym razem PRAWYMI STRONAMI DO ŚRODKA - i wymierz odpowiednią szerokość, by stworzyć tunel na kij.
Za moment dowiesz się dlaczego najpierw należy zszyć trapezy od prawej strony, a następnie od lewej.☺
7. Po wymierzeniu odpowiedniej wielkości tunelu na kij, przeszyj złożony materiał prostą linią OD LEWEJ STRONY.
Następnie wywiń materiał na prawą stronę i spójrz co się stało - tunel na kij schowany będzie wewnątrz tipi! Posunęłabym się nawet do stwierdzenia, że tak umiejscowiony tunel, a następnie wprowadzony sam kij, który będzie podtrzymywać materiał "od wewnątrz", będzie lepiej się trzymać, a kije mniej rozsuwać podczas użytkowania.
Nie podsuwam niesprawdzonych rozwiązań - tunele wewnątrz tipi zdążyłam przetestować wraz z psem Leonem. I najstarszą siostrą. Oraz młodszą siostrą. I jeszcze siostrzenicą. Opinia pięciu istot sprawdzających tipi po uszyciu jest chyba wiarygodna?☺
Nie podsuwam niesprawdzonych rozwiązań - tunele wewnątrz tipi zdążyłam przetestować wraz z psem Leonem. I najstarszą siostrą. Oraz młodszą siostrą. I jeszcze siostrzenicą. Opinia pięciu istot sprawdzających tipi po uszyciu jest chyba wiarygodna?☺
8. Nie wprowadzaj jeszcze kija do powstałego tunelu, zrób ewentualnie przymiarkę i popraw szerokość tunelu, gdy to konieczne!
Możesz powtórzyć krok od 4. do 7. - czyli: zepnij przed zszyciem kolejne 2 boki trapezów, zszyj od prawej strony, a następnie przewróć na lewo, złóż na zszyciu, stwórz tunel na kij poprzez pojedyncze przeszycie.
9. Gdy wszystkie 3 trapezy są połączone - powinnaś/powinieneś uzyskać 2 tunele na kije. Lecz co z pozostałymi kijami?
W tym momencie, na dwóch wolnych bocznych krawędziach zewnętrznych trapezów stwórz po jednym tunelu na kij. Wymierz odpowiednią szerokość i zagnij krawędzie materiału do środka (prawa strona powinna zachodzić do wnętrza tipi).
10. Złap krawędzie materiału klipsami, jak na poniższym zdjęciu, a następnie przeszyj brzeg w linii prostej. W ten sposób zrobisz brakujące tunele na pozostałe 2 kije.
11. Wsuń w tunele kije. Rozstaw je na podłodze - tipi już prawie gotowe!
12. Wystające u góry końcówki drewnianych kołków zwiąż "chaotycznie" grubszym sznurkiem (tzn. w różnych kierunkach prowadź sznurek - przekładaj go raz nad, raz pod innymi wiązaniami, by całość łatwo się nie rozsupłała).
Opcjonalnie, można wywiercić wcześniej w górnych częściach kijków otwory, przez które przewlecze się sznurek. Aczkolwiek mam wrażenie, że - bez pomocy wiertarki i kogoś, kto umie obsługiwać się narzędziami do "grubszych spraw" - też człowiek da sobie radę.☺
Tipi DIY dla psa, kota czy innego zwierzaka jest już gotowe!
Górną część namiotu postanowiłam udekorować zrobionym na szybko serduszkiem z brązowego, zamszowego, miziaśnego materiału. Dodatkowe dekoracje i małe detale robią różnicę oraz wpływają na wygląd całego projektu.
Uszyłam także poduchę do leżenia. Inną możliwością jest kwadratowa mata - w okresie letnim można wykorzystać cieńsze materiały, a zimą podłożyć zwierzakowi coś grubszego oraz cieplejszego do spania. Sam/-a chyba nie lubisz spać na gołej podłodze, prawda?☺
Z podobnych względów, pod koniec zeszłego roku, uszyłam legowiska i posłania DIY z resztek materiałów (instrukcje), które następnie powędrowały do zwierząt z poznańskiego schroniska.
Jeszcze wcześniej, bo pod koniec 2016 roku, powstało legowisko dla Leona. Wtedy to była z niego mała, słodka psinka. A teraz to już tylko słodziak z niego został. 😉
Wraz z siostrami i siostrzenicą osobiście przetestowałyśmy tipi oraz komfort siedzenia na dodatkowej poduszce. Poniżej Marta z Leonem (teraz nie jestem pewna czy tipi na pewno będzie służyć psiakowi☺)...
...i jeszcze ja! Aczkolwiek ja i tak jestem niska, więc dla mnie to nie problem wcisnąć się w najciaśniejsze kąty.
Korzystając z okazji - na zdjęciu widoczne są moje ręcznie malowane trampki DIY, oraz pierzasta bluza z second-handu, którą zmniejszyłam, bo po zakupach okazała się zbyt wielka.
Szycie tipi DIY dla zwierzaka - czas wykonania
W moim przypadku wystarczyło jedno popołudnie (3 - 4 godziny) wraz z wymierzaniem, tworzeniem wykroju, wycinaniem, wstępnymi przymiarkami, szyciem oraz (to zawsze najwięcej zachodu) przygotowaniem zdjęć jak zrobić tipi krok po kroku.
Gdy dobrze rozplanujesz swoją pracę oraz wcześniej zorganizujesz kawałek wolnej podłogi, by rozłożyć duży fragment materiału i powycinać odpowiednie części do tipi, to masz szansę skrócić czas wykonania i usprawnić cały proces szycia.
Instrukcje na tipi DIY dla psa powstały we współpracy z hurtownią tkanin Berotex. Szykuj swoje sprzęty krawieckie, bo - przez najbliższe miesiące - będę prezentować Ci szyciowe projekty dla zwierząt z wykorzystaniem produktów właśnie od Berotex! Mogę zdradzić, że będzie nie tylko kolorowo, a także funkcjonalnie. Och, i materiały w kontakcie na żywo warte są grzechu!☺
Pomysły DIY na szyciowe projekty dla czworonogów
Możesz śmiało wykorzystać powyższe instrukcje, by stworzyć również tipi dla kota. A może chcesz stworzyć dla swojego mruczka coś zupełnie innego, ale nadal zabudowanego, by zwierzak miał fajną kryjówkę? Zobacz jak zrobić namiot DIY dla kota - to dopiero fajny pomysł na M4 dla każdego Mruczysława.☺
Kolejne pomysły na gadżety dla pupila to m.in. kolorowa smycz dla psa DIY oraz okrągły plecak dla psa. Możesz śmiało stworzyć projekt w domowym zaciszu, dzięki instrukcjom na szycie krok po kroku, które dla Ciebie przygotowałam.
Jeśli nie chcesz zakładać plecaka na swojego czworonoga, to alternatywą może okazać się saszetka na smakołyki dla psa do noszenia na pasku od spodni.
Z kolei propozycja na coś już z myślą o człowiekach - zwłaszcza tych w wieku wczesnoszkolnym - to instrukcje na piórnik-zwierzątko! Chcesz spróbować i uszyć własny gatunek zwierzaka?☺
Kolejne pomysły na gadżety dla pupila to m.in. kolorowa smycz dla psa DIY oraz okrągły plecak dla psa. Możesz śmiało stworzyć projekt w domowym zaciszu, dzięki instrukcjom na szycie krok po kroku, które dla Ciebie przygotowałam.
Jeśli nie chcesz zakładać plecaka na swojego czworonoga, to alternatywą może okazać się saszetka na smakołyki dla psa do noszenia na pasku od spodni.
Z kolei propozycja na coś już z myślą o człowiekach - zwłaszcza tych w wieku wczesnoszkolnym - to instrukcje na piórnik-zwierzątko! Chcesz spróbować i uszyć własny gatunek zwierzaka?☺
Chcesz być na bieżąco pomysłami na szycie, projektami DIY i przeróbkami? Zapisz się na Adzikowy newsletter!
Super pomocny artykuł ❤️ właśnie uszyłam za pomocą Twoich instrukcji tipi dla Bruna 🧡
OdpowiedzUsuńAle miło mi to słyszeć! :D Zawsze mam wątpliwości z tyłu głowy, czy dobrze wszystko wytłumaczyłam w instrukcjach (albo za bardzo mącę, a może coś istotnego pominęłam?), więc dziękuję za informację, że wpisy się przydają. <3
Usuń