„Już za parę dni, za dni parę weźmiesz plecak swój i…” aaa, gdzie się podział piórnik?! Gdy martwisz się zagubionym piórnikiem, kosmetyczką lub Twojemu dziecku potrzeba nowego schowka na kredki – uszyj oryginalny gadżet, który wyglądem przypominać może zwierzątko. Piesek, kotek, a może jaszczurka? Pokażę Ci jak zrobić piórnik i jak mój uszytek ewoluował z jaszczurki w kijankę, a następnie w dorosłą, zieloną żabkę!☺
Żabo-piórnik, który już zaklepała dla siebie moja siostrzenica, miał być początkowo jaszczurką z pomarańczowym brzuszkiem i żółtymi łapkami. Stety-niestety, podczas tworzenia zwierzak bardziej kojarzył się z kijanką, ale ostatecznie przerobiłam całość na wesołą, ale i krnąbrną żabcię. Czy to mój zaczarowany książę z bajki? A może zaklęta magią księżniczka? Chyba ani jedno, ani drugie, bo żabka w nikogo się nie przemieniła, tylko długopisów jej w brzuchu przybywa… I w dodatku wiecznie wytyka język, no co to za maniery?!
Z czego uszyć piórnik DIY do szkoły:
→ materiał o wymiarach minimum ok. 30 x 30 cm – wykorzystałam kodurę dostępną w hurtowni internetowej Berotex w soczyście zielonym odcieniu, coby bardziej jaszczurkę przypominało. Materiał jest na tyle wytrzymały i sztywny, że uszytek zachowuje swój kształt, ponadto nie potrzeba nawet poszewki wewnątrz wszywać. Aczkolwiek, jak się kto uprze, to i do wnętrza może wszyć co nieco materiału;
→ sznurki – będą to nóżki zwierzaka. Policz na jedną nogę długość taką, która będzie swobodnie dyndać z uszytku + dolicz odcinek sznurka na wszycie w piórnikowy tułów;
→ zamek – może być gotowy lub z taśmy suwakowej, do ucięcia, jak w przypadku mojego piórnika. Na długość gotowego piórnika, czyli minimum ze 20 centymetrów. Warto pamiętać o zaopatrzeniu się w suwaki do taśm suwakowych! Żeby nie było, że będziesz mieć zamek, ale niczym go nie zapniesz;
→ maszyna do szycia - jak zwykle pedał do samej podłogi wciskałam na SilverCrest, zwanej pieszczotliwie Silverką☺;
→ nożyczki, szpilki (aczkolwiek przy kodurze lepiej sprawdzą się klipsy biurowe albo klamerki);
→ cosik do zrobienia mordeczki – można wykorzystać guziki na nos i oczy albo wyszyć cały pyszczek. Jest też inna opcja – oczka, nos, wąsiki itd. można narysować markerem do tkanin lub namalować farbami akrylowymi.
Jak uszyć piórnik-zwierzątko - krok po kroku:
1. Z materiału wytnij część główną – będzie to górna część piórnika (znajdzie się tu mordeczka zwierzaka) oraz 2 węższe prostokąty, które stworzą dolną część, czyli brzuch piórnikowego stworka.
2. Złap 2 węższe prostokąty i przyszyj do nich zamek. Zacznij od przyszycia jednego paska od suwaka do jednego z prostokątów, a następnie to samo zrób z drugą częścią suwaka i drugim prostokątem.
Pamiętaj, by przyszyć zamek od lewej strony, tzn. do materiału leżącego prawą stroną na wierzch przyczep szpilkami/klipsami suwak prawą stroną do dołu.
3. Gdy węższe prostokąty połączone są w przyszły „brzuszek” za pomocą suwaka – możesz przeszyć brzegi materiału tuż przy krawędzi z zamkiem, od prawej strony.
4. Jeśli Twój zwierzakowy piórnik ma mieć ogon, język bądź wystające z paszczy zębiska – warto wstępnie przyszyć elementy w tym momencie do górnej części uszytku/przyszłego grzbietu.
5. Następnie złap za sznurki, które będą imitować nóżki! Rozmieść je w odpowiednich miejscach na grzbiecie ułożonym prawą stroną do góry. Wstępnie złap sznurki-nóżki szpilkami bądź klipsami i skieruj je do centralnego punktu grzbietu. Dzięki temu nie przyszyjesz ich w taki sposób, że w gotowym piórniku nogi znajdą się w jego wnętrzu.
Strzałki wskazują lokalizację/miejsca montażu przyszłych nóżek |
6. Przyłóż teraz „brzuszek” z wszytym suwakiem prawą stroną materiału do wierzchniej/prawej strony grzbietu. Złap warstwy materiału na brzegach przy pomocy szpilek lub klipsów biurowych (klamerki też będą w porządku).
UWAGA: Suwak w brzuszku zostaw otwarty, co pozwoli Ci wywinąć później zszyty od lewej strony piórnik na prawą/wierzchnią stronę.
7. Zszyj ze sobą górną oraz dolną część piórnika. Zastosuj szew prosty + warto także przeszyć krawędzie ponownie, np. ściegiem zygzakiem.
UWAGA: Na początku szwu prostego przekłuj się igłą ze 3 razy do przodu, następnie przeszyj mniej więcej taką samą odległość do tyłu i teraz śmiało jedź do przodu!
Taki mały myk, a pomoże Ci zabezpieczyć początek szwu przed rozpruciem.☺
8. Wywiń całość na prawą stronę. Jeśli zwierzak jest zbyt kanciasty np. w okolicy głowy czy dupnej części – możesz jeszcze poprawić to i przeszyć w odpowiednich miejscach od lewej strony.
Hmm, ten zadek jest zbyt kanciasty... |
...trzeba więc co nieco poprawić od środka... |
...i piórnik już nabiera ładniejszego kształtu! |
9. Na sznurkowych nóżkach możesz zrobić imitację „łapek” w postaci supełków lub przyszyć mini-pomponiki albo inne dekoracje, w zależności od tworzonego gatunku zwierzaka.
10. Pora na udekorowanie mordeczki np. poprzez użycie guzików, naszywane oczka i wyszywane noski albo malowane wąsiki!
Jak ostatecznie ma wyglądać wykonany przez Ciebie piórnik DIY, a tym samym "sztuczne" zwierzątko – wybór należy do Ciebie!
W przypadku mojego piórnika miałam mieszane odczucia, co chwilę zmieniałabym zdanie co do zwierzaka… Po przyszyciu mu oczek wyszło na jaw, że to – niczym łabędzie jajo w kaczym gnieździe – gatunkowa pomyłka i piórnik ewidentnie nie kojarzył mi się z jaszczurką, nawet mimo ogonka z zamszykopodobnego materiału (niektóre jaszczurki potrafią „gubić” ogony w chwili zagrożenia i ataku przez drapieżniki, dlatego byłaby to fajna interpretacja projektu wprost z natury i stąd moja jaszczurka miałaby ogonek z innego materiału itd.).
Mike Wazowski? Czy to Ty?! |
Nadal czegoś mi brakowało do pełni szczęścia. W końcu oświeciła mnie siostrzenica, która stwierdziła, że z noskiem byłoby lepiej i… że jaszczurka wygląda jak żaba!
Wyszyłam więc na piórniku 2 czarne nozdrza, wyprułam ogon i w taki sposób jaszczurka (którą nazwałam w pewnym momencie kijanką) z gada stała się płazem. I teraz bardziej pasuje do całości nawet kształt języka, bo przecież jaszczurki mają języczki smuklejsze i rozdwojone na końcu, dzięki czemu lepiej wyczuwają zapachy. A żabki mają języki bardziej w formie chwytnej/lepu, by łatwiej łapać owady fruwające w powietrzu. I znowu Adzik bawi i uczy.☺
Psst! By przyszyć guziczki lub wyszyć kreseczki wystarczy nawlec na igłę wybrany kolor nitki i przeszyć kilka razy materiał w konkretnym miejscu (czasem wystarczą ze 3, innym razem 5 lub więcej przeszyć).
Istotne jest, by kolejne wkłucia wypadały w tych samych miejscach lub bardzo blisko siebie, dzięki czemu nitki z kolejnych przeszyć się na siebie nałożą, a wyszyty wzorek stanie się dzięki temu bardziej wyrazisty.
Tak wygląda uszyty piórnik w całości, wraz z pamiątkowym i wyprutym ogonkiem.☺
I jeszcze brzuszek żabki trzeba pokazać!
A Ty ile zmieścisz do swojej żaby, gdy już ją uszyjesz?☺Moja wersja piórnika ma ewidentnie smaka na kredki i długopisy, ale zakreślaczami też nie pogardzi.
Aaa, otwieramy żabę jak na lekcjach biologii! |
Chyba żabcia nie słyszała powiedzonka, że się nie wytyka języka, bo krowa nasika.☺
|
Projekt powstał we współpracy z internetową hurtownią tkanin Berotex oraz wykonany właśnie z materiałów dostępnych w sklepie. Także czerwony języczek żabki, który zrobiłam z pozostałości materiału po szyciu plecaka DIY dla psa na frisbee.☺
Aczkolwiek także instrukcje na szycie plecaka można wykorzystać z okazji zbliżającego się nowego roku szkolnego.
Możesz zainspirować się także innymi zwierzakowymi uszytkami, np. instrukcjami na szycie tipi dla psa lub poradami o szyciu DIY torebki na smakołyki dla psa.
A ja lecę pożegnać się z żabcią, w końcu od września będzie pomagać siostrzenicy w nauce.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz