Masz w szafie zbyt wiele starych, znoszonych ubrań, które nawet po naprawie czy odświeżeniu nie mają szans na ponowne założenie? Cóż, może rzeczywiście na siebie ich już nie wciągniesz, lecz nie musisz ich wyrzucać! Zobacz jak przerobić stare ubrania na włóczkę i do czego możesz wykorzystać włóczkę z recyklingu.☺
Stare ubrania a włóczka z recyklingu - które sprawdzą się najlepiej?
Tym razem, do wykonania kolejnych motków włóczki DIY, wykorzystałam znoszoną i rozciągniętą bluzkę oraz spodnie piżamowe z cienkiej dresówki.
Warto zwrócić uwagę, by wykorzystywane ubrania były wykonane z rozciągliwych, elastycznych materiałów. Do recyklingowej włóczki spaghetti nie nadają się tkaniny, które słabo się naciągają.
Należy zwrócić uwagę również na sposób cięcia ubrań:
→ gdy materiał baaardzo się naciąga - lepiej ciąć ubrania w nieco szersze pasy,
→ a jeśli materiał naciąga się słabo - ułatwimy sobie przyszłą robotę (czy to podczas dziergania, czy wyplatania projektów z włóczki diy), tworząc cieńsze paski.
Swego czasu zrobiłam całe mnóstwo motków włóczki t-shirtowej, z której następnie dziergałam koszyczki, podkładki, a nawet kolorowy kosz-legowisko dla kota.
Tzw. t-shirt yarn bardzo fajnie się sprawdza w użyciu, może być surowcem na wykonanie trwałych dekoracji czy funkcjonalnych organizerów. Na dobrą sprawę, nawet koszyczek na długopisy można sobie wydziergać!☺
Sama wykorzystywałam włóczkę z ubrań także do oplatania obręczy przy łapaczach snów z odzysku oraz do zrobienia na szybko plecionego szarpaka dla szczeniaka.
Jak zrobić włóczkę z recyklingu, ze starych ubrań - krok po kroku:
1. Rozłóż na płasko spodnie, które planujesz przerobić na włóczkę.
2. Odetnij szwy na samym dole nogawek, żeby ułatwić sobie kolejne etapy. Odciętych fragmentów nie wyrzucaj - mogą się przydać np. do wypchania nimi poduch czy legowisk dla zwierząt.
2. Następnie nożyczkami lub nożem krążkowym (do tego drugiego przyda się samogojąca mata do cięcia - i nie rozwalisz sobie blatu biurka czy powierzchni podłogi ☺) przecinaj nogawki wzdłuż SZEROKOŚCI.
Bardzo WAŻNE jest pozostawienie ok. 2 -3 cm szerokości nogawki nieprzeciętej. Na przykładzie poniższego zdjęcia pokazuję dokąd można przeprowadzić cięcie (maksymalnie do niebieskiej, przerywanej linii).
3. Przeprowadź cięcia aż do krocza spodni i na tej wysokości zrób jedno pełne cięcie, tzn. zupełnie odetnij nogawkę od pozostałej części portek.
4. Teraz stwórz włóczkę W JEDNYM KAWAŁKU. Jak to zrobić?
Miejsca wcześniej nieprzecięte należy w tym momencie ścinać po skosie, by połączyć pasy z niższych poziomów/pasów z wyżej położonymi paskami.
NIE TNIJ W TYM MIEJSCU NA WPROST, ponieważ otrzymasz w ten sposób mnóstwo zamkniętych obręczy materiału/krótkich odcinków, przez co będzie trzeba zszywać poszczególne paski w całość.
To niepotrzebne dodawanie sobie roboty, a chyba warto poświęcić zaoszczędzony czas na stworzenie z recyklingowej włóczki ciekawych projektów, prawda?☺
5. Po skośnym cięciu otrzymasz jeden długi fragment włóczki. Wystarczy ją nieco ponaciągać i zawinąć w motek.
W ten sam sposób postąp z drugą nogawką spodni (powtarzaj kroki od 1. do 5.).
A co zrobić z pozostałą częścią spodenek? Możliwości są dwie:
→ możesz wykorzystać skrócone portki, pozbawione nogawek, jako krótkie szorty do spania lub
→ także i ten fragment przeobrazić we włóczkę z recyklingu!
Zanim tę część portek porozcinałam na pasy włóczki - odbiłam sobie kształt tyłu i przodu. W ten sposób mam już wykrój na dopasowane spodenki, ale o tym opowiem więcej wkrótce.
6. By górną/główną część spodni przerobić na włóczkę należy odciąć fragment krocza łączący przód i tył w całość.
Wystarczy odciąć niewielki kawałek szwu i wyrównać krawędzie materiału. W ten sposób uzyskasz taką jakby "spódniczkę".☺
7. Odetnij pas materiału przy górnej krawędzi spodni, zwłaszcza jeśli jest tam wszyta gumka w pasie, są szlufki na pasek itp.
Podobnie jak szwy przy dolnej krawędzi nogawek - nie wyrzucaj odciętego fragmentu, może się jeszcze na coś przydać.
8. Następnie przetnij spodnie wzdłuż szerokości, pozostawiając - podobnie jak w przypadku cięcia nogawek - fragment nieprzecięty, o szerokości ok. 2 - 3 cm.
9. Nieprzecięte miejsca zetnij po skosie, by połączyć pasy z poszczególnych poziomów w jedną całość.
10. Powstały sznurek delikatnie ponaciągaj i zawiń w motek.
I włóczka spaghetti z recyklingu gotowa!
Jako BONUS mogę podrzucić pomysł na wykorzystanie ścinek oraz - w przypadku źle przeciętych pasów ubraniowych, co niestety lubi się zdarzać, i to niespodziewanie: złap za ścinki czy nieudaną włóczkę i niech się wszystko wypchać idzie!
W sensie Ty możesz umieścić fragmenty materiałowych odpadków w poduszkach dekoracyjnych czy psich legowiskach, które warto uszyć nawet mimo braku własnego zwierzaka. Legowiska z odzysku można przekazać pobliskiemu schronisku dla zwierząt lub fundacji zajmujących się pomaganiem bezpańskim czworonogom.☺
Sama nie wyrzucam nigdy odpadków po szyciu czy wycinaniu materiałów. Wszystko gromadzę i zostawiam "na później", do wypychanych projektów właśnie.
Jak widać, można żyć ekologicznie - przerabiając stare i nudne ubrania - a także pomagać zwierzakom w potrzebie i wprowadzić do kreatywnego warsztatu zasadę "zero waste"!❤
Z piżamowych, dresówkowych spodni udało mi się uzyskać 3 motki włóczki - po jednym z każdej nogawki oraz trzeci z głównej części portek.
Niebieska włóczka powstała z rozciągniętej bluzki.
Jeśli chcesz poznać więcej sposobów na to, by wzbogacić swoje zbiory i ilość motków - sprawdź listę rozwiązań na tanią, a nawet darmową, włóczkę!
Do czego wykorzystać włóczkę z t-shirtów, spodni, starych materiałów?
Jak wcześniej wspominałam, t-shirt yarn świetnie się nadaje m.in. do plecionych oraz dzierganych dywaników, podkładek (poniżej podkładka pod kota☺), koszyczków i organizerów albo różnorodnych plecionek - breloczków, zabawek dla zwierząt itp.
I jeszcze teraz przyszedł mi do głowy pomysł, by z takiego ubraniowego sznurka zrobić np. chwosty - też jako zabawki dla pupili lub dyndadełka przywieszone do większych łapaczy snów.
A Ty do czego wykorzystasz włóczkę z odzysku? A może chcesz pochwalić się już wykonanym projektem z t-shirtowej włóczki? Jeśli tak - daj znać w komentarzu! ☺
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz