Jeżeli jesteś szczęśliwym właścicielem mruczka - zadbaj o to, by Twój zwierzak był radosny i zdrowy. Warto zajrzeć kotu w pysk, by sprawdzić jak się ma jego uzębienie. Kamień nazębny może wydawać się dla Ciebie błahostką, lecz dla Twojego pupila to prosta droga do utraty uzębienia lub poważniejszych infekcji. Zobacz jak dbać o kocie zęby i w jaki sposób żel dla zwierząt od ScanVet może Ci w tym pomóc!
Żel Fresh Aid marki ScanVet dla kotów
W końcu mogę się wykazać i, w ramach testu produktu od ScanVet - żelu do pielęgnacji jamy ustnej dla psów i kotów - podzielę się z Tobą garścią zootechnicznej wiedzy o mruczących jegomościach.☺
Koci duet, który mam pod opieką - Gumball (szaraczek) i Putin (rudy jegomość, jego imię to nie moja zasługa) - często wtrącają łapki i ogony w mój kreatywny warsztat. Na swój sposób mi pomagają, ale jeden raz role się odwrócą i to ja wesprę chłopaków w walce z kamieniem nazębnym.
Kamień nazębny u kotów
Problemy z kamieniem nazębnym dotykają nie tylko ludzi. Podobnie u psów czy kotów stanowi to obecnie nie lada kłopot. I nie chodzi wcale o to, że przebarwienia na zębach Twojego pupila brzydko się prezentują, a z pyszczka zwierzaka czuć nieprzyjemne zapachy - kamień nazębny może skutkować poważnymi powikłaniami zdrowotnymi. A zwierzak przecież nie potrafi wprost powiedzieć Ci, że coś mu się z zębem dzieje albo gorzej z jego samopoczuciem.
Do czego prowadzić może kamień nazębny u kota?
Cóż, atakowanie jamy ustnej przez namnażające się bakterie, kamień nazębny wnikający w dziąsła i wypadające na skutek tego zęby to dopiero początek... Mruczek może cierpieć z powodu bólu w jamie ustnej, zapalenia dziąseł, a także stracić znaczną część uzębienia, co uniemożliwia pobieranie pokarmu w normalny sposób. Często do schronisk czy lecznic dla zwierząt trafiają bezpańskie koty w kiepskim stanie, zaatakowane m.in. kamieniem nazębnym, które albo są już bez większości zębów, albo konieczne jest ich usunięcie przez weterynarza. Takim osobnikom podaje się pożywienie w formie papki, w końcu same już nie pogryzą - brak zębów u kota wymaga większej troski i opieki ze strony właściciela czy opiekuna.
To jednak nie wszystko - bakterie z jamy ustnej, odpowiedzialne za powstawanie kamienia nazębnego, mogą rozsiać się po całym organizmie i zaatakować nerki, serce, wątrobę, płuca... Niby "tylko bakterie", ale niewydolność nerek czy serca z tak "błahego" powodu nie jest już łatwa do wyleczenia (u ludzi podobnie może zadziałać nawracająca czy niedoleczona angina - znam to z autopsji). Dlatego istotna jest profilaktyka i działanie zanim pojawi się kamień nazębny lub szybka reakcja, gdy zauważymy na kocich kłach pierwsze przebarwienia.
Istnieje możliwość usunięcia nadmiaru kamienia nazębnego podczas zabiegu weterynaryjnego. Jest to jednak związane z koniecznością podania narkozy zwierzakowi. Osobniki, które cierpią także na inne problemy ze zdrowiem, są starsze, nadmiernie otłuszczone czy np. mają serce w złej kondycji, mogą bardzo źle znieść uśpienie na czas zabiegu.
Jak podawać kotu żel do pielęgnacji jamy ustnej?
Gumball i Putin przyprawiali mnie niemal o ból głowy podczas prób podawania żelu. Nie pomagały szyneczki, mięsne rarytasy z wyższej półki, "przypadkowe" smarowanie żelem dziąseł podczas zabawy czy głasków.
Dopiero przez przypadek okazało się, że mogę skłonić kocurki do żelu FreshAid za pomocą... suchych smaczków! Wcześniej próbowałam podawać chłopakom żel prosto z buteleczki, ale przypadkowe psyknięcia dozownika nie podobały się łobuzom. Smarowanie dziąseł także odpadało. Za to smaczki przypadły do gustu i kotom, i mi.☺
Wystarczy nanieść odrobinę żelu na palec albo płytkę paznokcia (bez lakieru do paznokci!), a następnie skryć pod jednym palcem smaczek. Putin już za pierwszym razem skusił się na to rozwiązanie - próbując złapać zębami smaczek, nie miał innej opcji i po prostu musiał zlizać porcję żelu z palca. Po wszystkim załapał się na nagrodę i otrzymał smakołyk, o który tak zawzięcie się starał.
Dawkę żelu FreshAid można zaaplikować bezpośrednio do kociego pyszczka, na dziąsła. |
Z Gumballem jest nieco gorzej - to taka kochana kocia ciapa, płochliwy jegomość i w jego przypadku wszystko wymaga więcej czasu, więcej cierpliwości i więcej prób. Ale już nie boi się psyknięć butelki podczas nakładania żelu na palec (wcześniej nawet to przyprawiało go o bieg na drugi koniec pokoju), chętniej wącha żel i ukryty smaczek, lecz jeszcze nie jest skłonny pobrać pełnej porcji żelu za każdym razem.
Po podaniu preparatu warto dodatkowo nagrodzić kota, np. poprzez wspólną zabawę.☺ W tym celu idealnie sprawdzą się wszelkie piłeczki, małe maskotki (Putin co rusz łazi po mieszkaniu z jednym z mniejszych pluszaków w pyszczku) czy kocie zabawki ze sznureczkami bądź piórkami. Nie trzeba od razu bieg do sklepu po nowe gadżety dla pupila - równie dobrze można wykonać je samemu!
→ DIY zabawka dla kota ze sznurków (taka trochę wędka dla kota, ale bardziej giętka 😉)
→ Jak zrobić zabawkę dla kota w formie myszki na sznurku - instrukcje
Żel do pielęgnacji jamy ustnej dla zwierząt Fresh Aid firmy ScanVet - recenzja
Co mogę powiedzieć po wypróbowaniu z kocurkami żelu dla zwierząt? Na pierwszy rzut oka kolor preparatu może zaskakiwać - żel w buteleczce wydaje się być niebieski, jednak po wylaniu z jej wnętrza jest niemal przeźroczysty (pozostaje jedynie niebieski przebłysk, "odbicie" błękitu). Żel Fresh Aid nie brudzi zwierzakom sierści, nie klei się nadmiernie. Konsystencja jest raczej półpłynna, a gdy zbyt długo żel pozostaje na palcu - pod wpływem ciepła nieco się "rozlewa".
Preparat nie ma mocnego zapachu, według mnie w ogóle jest bezwonny. Koty mają jednak czulsze powonienie i mogą czuć woń żelu, jednak nawet gdy coś im pachnie - zapach nie odrzuca zwierząt. Co do smaku - nie wiem, nie testowałam, a Gumball i Putin milczą w tej kwestii.☺
Butelka z żelem do pielęgnacji jamy ustnej posiada wygodny dozownik. Wystarczy delikatnie go przekręcić i podać zwierzęciu dawkę preparatu, a następnie zakręcić jednym ruchem - i nic się nie rozlewa.
Żel Fresh Aid do pielęgnacji jamy ustnej dla psów i kotów - skład
Jak podaje producent, preparat nie zawiera sztucznych substancji odkażających, a jego działanie warunkują naturalne składniki. Brak w składzie chlorheksydyny (wykorzystywana w medycynie m.in. w formie roztworów do odkażania ran czy przechowywania wyjałowionych narzędzi, może powodować reakcje alergiczne). Znajdziemy za to glicerol, glukonian cynku, ekstrakt z zielonej herbaty czy olejek z mięty pieprzowej, a także - co ma istotne znaczenie w przypadku kotów - taurynę.
Składniki zawarte w preparacie od ScanVet działają bakteriobójczo, a ekstrakty roślinne wpływają na proces gojenia się ran i regenerację dziąseł zwierząt. Po połknięciu, żel nie wpływa na naturalną florę bakteryjną w przewodzie pokarmowym, można śmiało stosować go na co dzień. Ponadto, preparat Fresh Aid zmniejsza nieprzyjemne wyziewy z kocich pyszczków (właśnie przez działanie bakteriobójcze i ograniczenie powstawania smrodliwego w skutkach kamienia nazębnego).
Czy kocia dieta ma wpływ na pojawianie się kamienia nazębnego lub jego zapobieganie?
Ależ i owszem, ma! Podobnie jak u ludzi - zęby w kiepskim stanie powiązane są głównie ze spożywaniem zbyt dużej ilości nadmiernie słodzonego pożywienia. U kotów powstawaniu kamienia nazębnego sprzyjają przetworzone i suche karmy. Już nie będę się rozpisywać jak mizernie pod względem składu może wyglądać kocia karma reklamowana w tv, ale na pewno zwierzakom nie sprzyja.
Czym karmić kota, by miał śliczne ząbki, zdrowie jak wół i niemal bezwonne odchody?
Surowe mięso jest odpowiedzią na rozterki kocich właścicieli! Koty to bezwzględni mięsożercy, więc z mruczka nikt wegetarianina nie zrobi, bo to niezgodne z biologią zwierzaka. Jakich się pierdół i teorii spiskowych w necie naczytać na ten temat można, to głowa mała... Ale, wracając do żywienia kota - surowe mięsko poleca się jak najbardziej. Putin oraz Gumball ze smakiem i bez problemu wciągają wieprzowinę, wołowinę z wieprzowiną, samą wołowinę czy kurczaka (sam kurczak mało ma w sobie tłuszczu, a to jednak dla kota źródło energii, stąd wolę podsuwać im coś konkretniejszego). Inny drób też im się dostaje, także podroby (głównie wątróbka). Za to sarniną i baraniną pogardziły już kilka razy, dlatego na razie takie smakołyki odpuszczam i spróbujemy znowu za jakiś czas. A nuż-widelec mruczącym łobuzom zasmakują.☺
Nie powiem, zdarza się chłopakom zjeść mokrą karmę z puszki, jednak i siebie pilnuję, i mamę (głównie to my karmimy chłopaków), żeby nie kłaść im do misek super kupnych karm że wow (niby mięsnych, ale głównie na bazie zboża - a przecież koty tylko mięso jeść powinny, co ci producenci karm...?).
Niestety, nawet karmiąc kota w zgodzie z jego naturą, nie mamy gwarancji, że problem kamienia nazębnego nie dotknie pupila. Dlatego zaglądajmy kotu czy psu w pyszczek i zadbajmy w czas o uzębienie zwierzaka. Pamiętajmy także o odpowiednim żywieniu kota oraz profilaktyce - na pewno nie zaszkodzi wdrożyć podawania żelu od ScanVet jako codzienny rytuał w trosce o zdrowie naszego zwierzaka.
Gdy już wiesz co nieco o kamieniu nazębnym u zwierząt - może interesuje Cię dlaczego koty lubią się chować? Dowiedz się o co chodzi z kryjówkami mruczących futrzaków i sprawdź jak zrobić DIY namiot dla kota!
Dowiedz się także dlaczego koty lubią się bawić i jak bardziej zakumplować się z mruczkiem, np. z pomocą kociej zabawki DIY ze sznurków (sznurkową wędkę zmajstrujesz w kilka minut).
Natomiast więcej o kocich zachowaniach, przyczynach dlaczego kot sika do łóżka albo kapci, z jakiego powodu nie lubi innych mruczków możesz poczytać w książce "Kocie mojo" J.Galaxy - recenzję także znajdziesz na moim blogu. ☺
Literatura:
Żywienie zwierząt i paszoznawstwo Tom II - pod redakcją D.Jamroz i A.Potkańskiego, Warszawa 2001, Wydawnictwo Naukowe PWN
Czarna księga: karmy dla zwierząt - dr Hans-Ulrich Grimm, Białystok 2014, Wydawnictwo Vital
Gdy już wiesz co nieco o kamieniu nazębnym u zwierząt - może interesuje Cię dlaczego koty lubią się chować? Dowiedz się o co chodzi z kryjówkami mruczących futrzaków i sprawdź jak zrobić DIY namiot dla kota!
Dowiedz się także dlaczego koty lubią się bawić i jak bardziej zakumplować się z mruczkiem, np. z pomocą kociej zabawki DIY ze sznurków (sznurkową wędkę zmajstrujesz w kilka minut).
Natomiast więcej o kocich zachowaniach, przyczynach dlaczego kot sika do łóżka albo kapci, z jakiego powodu nie lubi innych mruczków możesz poczytać w książce "Kocie mojo" J.Galaxy - recenzję także znajdziesz na moim blogu. ☺
Literatura:
Żywienie zwierząt i paszoznawstwo Tom II - pod redakcją D.Jamroz i A.Potkańskiego, Warszawa 2001, Wydawnictwo Naukowe PWN
Czarna księga: karmy dla zwierząt - dr Hans-Ulrich Grimm, Białystok 2014, Wydawnictwo Vital
PS I jeszcze na koniec rozkoszny Putin - od tego zdjęcia dostaję niemal cukrzycy, tak słodko potrafi wyglądać rudy łobuz! ❤
Dobrze, że ktoś poruszył temat zdrowia zwierząt i tego jak można o ich zdrowie dbać. Dzięki za cenne porady!!!
OdpowiedzUsuń