Kura robi: put, put, put-pudak! A jak robi Adzik ozdoby świąteczne? Do wykonania dekoracji DIY na Wielkanoc wykorzystuję to, co znajdę w domu. Tym razem ze ścinek uszyłam materiałową kurę i podpowiem Ci w jaki sposób możesz stworzyć własny drób z recyklingu.
Z czego uszyć kurę wielkanocną DIY?
Do wykonania kurki wykorzystałam różnorodne ścinki, które miałam pod ręką:
→ tułów kurki zrobiłam z beżowej, nierozciągliwej tkaniny (resztki starej spódnicy z lumpeksu);
→ dziób oraz grzebień kury uszyłam z bordowej flaneli;
→ skrzydełka nie są panierowane, a wycięte z żółtego zamszopodobnego materiału (dość gruby i średnio sztywny);
→ ogon ptaszka zrobiłam natomiast z jasnopomarańczowego, sztywnego materiału, który ni cholery nie wiem jak się nazywa i czym konkretnie jest (w dotyku miękki, jednak nieco mniej niż zamsz, ale sztywniejszy, bardziej jak jakaś tkanina obiciowa).
Wypełnienie kurki to również ścinki - wypchałam ją pozostałościami po wcześniej uszytych projektach oraz resztkami materiałów, które powstały przy okazji szycia kurki.
Jako kurze nóżki wykorzystałam resztki woskowanego bawełnianego sznurka o średnicy ok. 1,5 - 2 mm (nie pamiętam dokładnie specyfikacji tego sznurka, ale ma rozmiar odpowiedni na kurze łapki).
UWAGA: całą kurkę uszyłam ręcznie, więc jednak się da. Tylko trzeba chcieć i uzbroić się w cierpliwość.
Szycie ręczne dekoracji zajęło mi ponad godzinę, wraz z wycinaniem poszczególnych części - docinałam je w trakcie, bo jak zwykle tworząc na spontanie planowałam końcowy wygląd projektu podczas działania, nie przed. 😉
Psst! Ze ścinek i materiałowych resztek uszyjesz także woreczki-zajączki DIY na wielkanocne upominki.
Jeżeli wolisz instrukcje w wersji filmowej, to podrzucam videotutorial jak uszyć kurę z materiału DIY dostępny na YouTube.
DIY wielkanocna kura z materiału - szycie krok po kroku:
1. Przygotuj 4 trójkąty, które staną się bazą szytej przez Ciebie kurki wielkanocnej. Dlaczego aż tyle?
2 trójkąty będą bokami kury, 1 trójkąt pójdzie na tył, a ostatni stanie się spodnią częścią drobiu.
Pozostałe części dla kuraka, które już teraz możesz wyciąć ze ścinek lub przygotować je w późniejszych etapach (jeśli nie masz pewności jak duża wyjdzie Twoja kura - bezpieczniej kolejne części przygotować w trakcie tworzenia):
→ 2 skrzydła,
→ ogon,
→ dziób,
→ grzebień z czerwonego lub pomarańczowego materiału - w przypadku kury przygotuj tylko grzebień na głowę, lecz jeśli marzy Ci się kogut - zadbaj o większy grzebień na głowę i nieco mniejszy, który przyszyjesz pod kogucim dziobem/na podgardlu;
kurze łapki - nóżki możesz wyciąć z materiału lub zrobić ze sznurków bądź włóczki.
2. Złap na początek za 2 trójkąty, złóż je prawymi stronami do siebie i zszyj ściegiem prostym + ściegiem a la overlockowym ręcznie wzdłuż jednego boku.
UWAGA: dodatkowy, overlockowy ścieg zabezpieczy wewnętrzne krawędzie przed siepaniem nitek i rozpruwaniem.
3. Chwyć za trzeci trójkąt, złóż go z jednym ze zszytych wcześniej trójkątów prawymi stronami do siebie. Zszyj wzdłuż jednego z boków, postępując jak poprzednio.
4. Po tym etapie będziesz mieć zszyte ze sobą 3 trójkąty (2 boki + tył). Przejdź teraz do zszycia ze sobą dwóch krańcowych trójkątów, by otrzymać w efekcie piramidkę jak poniżej.
Podczas zszywania ostatnich 2 krawędzi możesz wszyć dzióbek swojej kurze.
Jeszcze rzut oka jak trójkątna kura z materiału powinna wyglądać, patrząc na nią od góry.
5. Gdy korpus kury tworzy trójkątną całość i Twój drób nie ma jeszcze spodniej części ciała - udekoruj ptaszka skrzydłami, grzebieniem, nóżkami oraz ogonem.
Na tym etapie możesz zadbać także o oczy, by Twoja ptaszyna nie cierpiała na kurzą ślepotę. 😉 Oczy możesz wyszyć ręcznie, namalować farbami do tkanin lub przyszyć guziki.
I kto by się spodziewał, że zajrzę kurze w d...! Cóż, takie zapędy do grzebania w kurakach miałam jako ośmio-dziesięcioletni dzieciak. Pamiętam, że będąc u babci na wsi było niemalże kurobicie i na podstawie jeszcze niewypatroszonych kur rozrysowywałam ich anatomię, grzebałam w bebechach i w ogóle miałam z tego frajdę.☺
Starsza siostrzenica chyba poszła w moje ślady z dziwnymi pasjami i z tego powodu kilka lat temu uszyłam dla niej poduszkę-kupę, czyli Pana Kupsztala.
6. Do powstałego otworu przyszyj ostatni trójkąt, który stworzy spód kury.
Pamiętaj, by nie przyszywać go w całości, a połączyć wyłącznie dwa jego boki z dwoma z trzech "górnych" trójkątów.
Żeby przyszyć ostatni trójkąt, wywiń całą kurkę na lewą stronę i przyszyj spód najpierw ściegiem prostym, następnie ściegiem ręcznym overlockowym.
7. Twoja kura ma przyszyte wszystkie zewnętrzne części ciała? Teraz zadbaj o jej wypełnienie!
Swoją kurę nafaszerowałam ścinkami materiałów - było nieco beżowego flauszu i niebieskiej tkaniny z uszytej jakiś czas temu, panelowej poduszki z ręcznie malowanym łapaczem snów (też będą instrukcje na szycie!). Do tego doszły resztki tkanin z szytej kurki.
Wszystko zawinęłam w jeden większy kawałek beżowej tkaniny - tej samej, z której tworzyłam kurę - i całość wepchnęłam kurze w kuper.
8. Po zrobieniu farszu z resztek i materiałowych ścinek, pora zaszyć kurze otwór. Wszak jaj znosić i tak nie będzie, a jakoś powinna się prezentować zamiast świecić kuprem z wielką dziurą!
Zszyj krawędzie ręcznie, używając ściegu krytego.
I Twoja wielkanocna kura DIY z materiału jest gotowa!
Kojarzysz może piosenkę "Jeden kogut, siedem kur"? Może warto zadbać o to, by Twoja ptaszyna miała koleżanki, z którymi mogłaby gdakać do woli, oraz kogucika do towarzystwa? 😉Materiałowy kurczak jest całkiem lekki i miękki (aczkolwiek miękkość będzie zależeć głównie od tego, jaki materiał zewnętrzny i wypełnienie wybierzesz do szytego drobiu).
Podobnego kuraka pokazałam rok temu, we wpisie → Akcja:Reperacja - podsumowanie kwietnia 2018. Jednak tamten kurczak stał się bardziej kocią zabawką niż wielkanocną dekoracją.
Co jeszcze można uszyć ze ścinek:
I jeszcze kilka inspiracji na wielkanocne dekoracje DIY:
→ opaska z uszami królika + uszyty zajączek wielkanocny, który okazał się jamniczą wpadką. 😉
Jeżeli chcesz coś podarować bliskim na zajączka - sprawdź:
listę 10 pomysłów na prezenty DIY, które zrobisz własnoręcznie oraz - gdy głowisz się nad upominkiem dla kreatywnej osoby - pomysły na prezent dla rękodzielnika.
A Ty co uszyjesz ze ścinek i resztek materiałów? ☺
Fajny pomysł na zajęcie dla starszych dzieciaków :) Śmieszna taka kurka:) Pozdrawiam serdecznie:)
OdpowiedzUsuńTak myślę, czy jeszcze koguta nie zrobić do pełnego kurnika. Muszę mieć tylko drób na oku, bo pewien Pieseł chętnie by sprawdził wytrzymałość uszytków. ;) Również pozdrawiam! :)
Usuńserdecznie witamy w Wyzwaniu Szuflady!
OdpowiedzUsuńRewelacja! Jak ma być kurnik pełny to koniecznie i koguta i kurczaczki;P
OdpowiedzUsuńPozdrawiam ciepło i pogodnych świąt Wielkanocnych życzę;)