Czy można połączyć przygotowania do świąt z recyklingiem? Oczywiście, że się da! Warto wykorzystać zbędne rzeczy, np. zniszczony sweter czy skarpetkę nie do pary, by wyczarować w jedno popołudnie świątecznego skrzata z recyklingu.
Świąteczny skrzat DIY - z czego go zrobić?
Do stworzenia pierwszego skrzata wykorzystałam skarpetkę frotte, która co prawda ma swoją parę, ale obie skarpety są tak rozciągnięte, że się ich nosić nie da bez wybicia zębów (ciągle zsuwają się ze stóp i już kilka razy bym nieźle przez to wyrżnęła o podłogę).
Drugi skrzat świąteczny powstał z rękawa od znoszonego swetra (na początku grudnia z korpusu swetra powstała świąteczna skarpeta na prezenty DIY, a przecież nie będę wyrzucać resztek ubrania, jakie się po przeróbce zostały 😉).
Nosy skrzatów zrobiłam z guzika i koralika - oba drobiazgi omotałam czerwoną tkaniną, żeby noski lepiej pasowały do całości.
Brody dla skrzatów świątecznych powstały z kawałka brązowego futerka oraz ze ścinek mięciutkiej, jasnej dresówki.
Czerwoną czapkę wykonałam z resztki tkaniny (ta sama, która dała "skórę" na skrzacie nosy), a zieloną - z worka po soli do kąpieli. Lata temu ktoś z rodziny przywiózł sól we wspomnianym worku, zawartość się skończyła, sakiewka została i... tak jakoś podpasowała mi na czapkę dla skrzata.
Jako wypełnienie skrzatów możesz wykorzystać materiałowe ścinki lub ryż. 😃 Jeżeli zdecydujesz się na drugą opcję - nasyp ryż do wcześniej uszytego woreczka lub mniejszej skarpetki. Dzięki temu, gdy przypadkiem Twój skrzat się przedziurawi, nie będziesz zbierać ryżowych ziarenek podczas świąt.
UWAGA: Możesz stworzyć skrzata niekoniecznie na święta Bożego Narodzenia. Wykorzystaj tkaniny w roślinne motywy lub w cukierkowych odcieniach, by uszyć wiosennego skrzata lub całorocznego jegomościa z czapką w kropki, paski lub inne wzorki.
Jak uszyć świątecznego skrzata - DIY na 2 sposoby
Sposób I. - Skrzat świąteczny DIY ze skarpetki
1. Złap za skarpetę, wywiń ją na lewą stronę i zszyj w prostej linii nad piętą (czerwona przerywana linia na zdjęciu poniżej). Możesz też odciąć całą stopę ze skarpetki i zostawić tylko część zakładaną na łydkę.
Ja stopy nie odcinałam, zostawiłam ją na miejscu, by po wywinięciu na prawą stronę stopa skarpetki schowała się w środku i robiła już za wypełnienie skrzata.
2. Po wywinięciu skarpetki na prawą stronę możesz umieścić w niej wypełnienie. Wykorzystaj ścinki po innych szyciowych projektach albo złap za sypki ryż.
Nie wypychaj skrzata maksymalnie, najwięcej wypełnienia umieść w dolnej części projektu, a idąc do góry - zmniejszaj intensywność wypełnienia. U góry skarpety/na wylocie zostaw nieco luźnego materiału (na wysokość ok. 3 centymetrów od góry już nie wkładaj wypełnienia).
3. Wypełnioną skarpetę przewiąż na wysokości, gdzie znajdzie się górna część brody skrzata oraz dolna krawędź czapki (czerwona strzałka na zdjęciu poniżej).
4. Z futerka lub miękkiego materiału wytnij trójkąt, który stanie się brodą dla świątecznego skrzata.
5. Przygotuj także nos dla skrzata - możesz wykorzystać drewniany guzik lub koralik.
Nie miałam odpowiednio ubarwionego koralika na nos, więc omotałam różową kulkę czerwoną tkaniną, zebrałam materiał w jednym miejscu i zszyłam (żeby się tak stworzony nos nie rozleciał).
6. Przyszyj nos do przyszłej skrzaciej brody, najlepiej blisko górnej krawędzi materiału.
7. Przyszyj brodę skrzata mniej więcej na wysokości wcześniejszego przewiązania=zwężenia na skarpecie.
Dolną część brody możesz zostawić luźną lub przyszyć ją w całości do korpusu skrzata.
8. Zaszyj skarpetę w górnej części, by całkiem ją zamknąć (czerwona strzałka na powyższym zdjęciu).
9. Stwórz czapkę dla skrzata.
Ja wykorzystałam worek po soli kąpielowej, bo podpasował mi ten zielony odcień. Możesz zrobić czapkę z dowolnego, wybranego przez siebie materiału. Wystarczy, że stworzysz "tubę" z materiału z podwiniętą dolną krawędzią materiału. "Tuba" musi być nieco szersza niż wypchana skarpeta, by łatwiej było ją założyć na skrzacią głowę.
10. Załóż worek lub uszytą dla skrzata czapkę na skarpetę.
Nie musisz przyszywać jej do skrzata, chyba że chcesz - Twój wybór. 😉 Możesz zostawić czapkę luźną, by ją później zdjąć lub przyszyć, jeśli zsuwa się ze skrzata.
11. Zamknij czapkę w górnej części, jak na powyższym zdjęciu pokazuje czerwona strzałka.
Możesz zebrać materiał z pomocą igły i nitki albo założyć w tym miejscu gumkę recepturkę. Myślę jednak, że bezpieczniej będzie zszyć to miejsce + od razu możesz przyszyć kawałek futerka, gotowy pompon albo materiał imitujący pomponik.
Na pompon wykorzystałam kawałek jasnej dresówki, bo ani nie miałam pasującego futerka, ani gotowego pomponu.
Jeżeli masz gdzieś pod ręką nieco włóczki - możesz właśnie z niej zrobić pompon DIY.
I pierwszy świąteczny skrzat DIY - ze skarpetki- gotowy!
Pora stworzyć kogoś do towarzystwa dla zielonoczapkowego jegomościa. 😊Sposób II. DIY skrzat świąteczny uszyty z rękawa
Do wykonania skrzata w podobny sposób, ale z innych ubrań, możesz wykorzystać rękaw od swetra lub bluzy.1. Odetnij rękaw od korpusu swetra lub bluzy.
2. Rozłóż rękaw na płasko lewą stroną do góry i wyrównaj w linii prostej krawędź, która była połączona z korpusem swetra (wystarczy odciąć główkę rękawa).
3. Następnie zszyj wyrównaną krawędź, pozostając na lewej stronie rękawa.
4. Wywiń rękaw na prawą stronę i umieść w nim wypełnienie.
5. Zadbaj o nos dla skrzata.
Podobnie jak w pierwszym skrzacie, wykorzystałam czerwoną tkaninę na "skórę" dla skrzaciego nosa, a jako bazę wybrałam płaski, okrągły guzik z drewna.
Wykonanie nosa z płaskiego guzika przebiega podobnie jak robienie nosa z koralika - wystarczy bazę nosa owinąć materiałem jak cukierek, zebrać materiał w jednym miejscu i przeszyć, by nic się nie rozpadło.
6. Następnie przygotuj brodę dla świątecznego skrzata.
W tym przypadku wykorzystałam kawałek znalezionego w zakamarkach materiałów futerka w brązowawym odcieniu. Broda z futerka miała pierwotnie kształt kwadratu ze ściętym górnym rogiem.
UWAGA: Jeżeli wykorzystujesz futerko jako skrzacią brodę - przed wycinaniem materiału zwróć uwagę jak układa się włosie. Powinno ono kłaść się do dołu, w przeciwnym razie osiągniesz efekt brody rosnącej bokiem lub do góry nogami. 😉
7. Przyszyj nos do brody skrzata w jej górnej części.
8. Następnie przyszyj brodę do korpusu skrzata.
9. Załóż czapkę na skrzacią głowę.
Możesz przygotować czapkę w ten sam sposób, jak opisałam to w pierwszym skrzacim przypadku. Jednak jest też inna opcja - możesz przyszyć wybrany materiał bezpośrednio do rękawa.
Najlepiej zrobić to ręcznie, by dokładnie pozawijać krawędzie materiału do środka. Wspomóż się szpilkami, by materiał na czapkę nie uciekał Ci spod rąk podczas szycia.
Jest w takim szyciu ręcznym nieco zabawy, ale jeżeli będziesz działać bez pośpiechu i skupisz się tylko na tym - możesz się naprawdę zrelaksować! Chyba że zaczniesz narzekać, że nie lubisz zszywać ręcznie albo będziesz co chwilę łapać za telefon i sprawdzać co na fejsie piszczy... Wtedy osiągniesz przeciwny efekt. 😜
I drugi skrzat upcyklingowy - z rękawa od swetra - uszyty!
Skrzaty świąteczne DIY z recyklingu
Skrzaty już czekają na święta! Prawdopodobnie umieszczę je w okolicy bożonarodzeniowej choinki. Na razie drzewko stoi nieubrane, na dniach planuję ozdobić je głównie jadalnymi bombkami - czyli cukierkami na sznurku. 😊
Oby tylko bombki z cukierków wytrzymały chociaż do Sylwestra, żeby przez tydzień człowiek zdążył nacieszyć się świąteczną atmosferą.
Świąteczne skrzaty nazywa się także gnomami (głównie na zagranicznych blogach spotkałam się z takim nazewnictwem). Jeszcze 2 lata temu nie byłam do takich dekoracyjnych skrzatów przekonana, jednak w zeszłym roku jakoś tak trochę mi się spodobały i... uszyłam je dopiero teraz. Lepiej późno niż wcale! 😂
Skrzaty możesz ustawić obok ozdobnych, świątecznych skarpet na prezenty DIY (skarpeta bożonarodzeniowa także jest z odzysku, zobacz jak uszyłam ją ze starego swetra). 😄 A gdy zostaną Ci ścinki po świątecznych uszytkach i przeróbkach - wykorzystaj je do uszycia dekoracyjnej patchworkowej poduszki DIY w klimacie Bożego Narodzenia!
Generalnie! Fantastyczne są te skrzaty! Dziękuję za udział w zabawie LINKOWEGO PARTY DIY.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam serdecznie
DT DIY MAGDALENA
Fajne skrzaty :) zainspirowałaś mnie nimi, i też popełniłam swoje :)
OdpowiedzUsuńSuper skrzaty! Fajny pomysł na recykling za małych ubrań ;)
OdpowiedzUsuńDziękuję za udział w wyzwaniu Świrów Rękodzieła :)
ale świetne recyklingowe skrzaty. Super pomysł!Bardzo dziękujemy za udział w wyzwaniu Świrów Rękodzieła. Pozdrawiamy serdecznie
OdpowiedzUsuńBardzo fajne , sympatyczne skrzaciki:-D Dziękuję za udział w wyzwaniu na blogu Świrów Rękodzieła
OdpowiedzUsuńAle fajne! Chyba spróbuję coś w tym roku zrobić :)
OdpowiedzUsuńSuper! ❤️ Nie zapomnij pochwalić się gotowym skrzatem 😃
Usuń