Co zrobić ze zbyt długim płaszczem? Skróć wdzianko i zyskaj na wyglądzie!
Po wielu podejściach do noszenia czerwonego, lekkiego płaszcza na wiosnę-jesień doszłam do wniosku, że muszę go skrócić, żeby rzeczywiście go nosić. Okrycie nie jest może super długie, jednak - przy moim niskim wzroście - nawet te 10 centymetrów odjęte od ubrania robi różnicę.
Przed skróceniem nieco "topiłam" się w płaszczu, sylwetka była jakaś taka przytłoczona, bez wyrazu... Jeżeli podoba Ci się jakiś ciuch, ale podczas przymiarek patrzysz się w lustro i stwierdzasz, że coś nie gra - może to właśnie brak dopasowania ubrania do Twoich wymiarów, wzrostu czy typu urody wymaga zmiany, a nie Ty!
Dlatego nie było bata, musiałam ciachnąć tę czerwoną francę i dostosować ją pod swoje widzimisię.
I jak zresztą widać poniżej, za długawy płaszcz jakoś nie napawał mnie entuzjazmem czy jakąkolwiek energią. 😆 Wyglądam tu raczej smętnie niż korzystnie, choć tak bardzo lubię wykorzystywać czerwień w stylizacjach. To jeden z moich ulubionych kolorów, lecz z tym ubraniem dopiero musiałam się dogadać podczas krawieckich przeróbek.
Jak skrócić płaszcz - instrukcje krok po kroku:
1. Przymierz płaszcz, który chcesz skrócić. Zaznacz szpilkami bądź agrafkami długość, jaką ostatecznie ma mieć ubranie.
UWAGA: Pamiętaj o pozostawieniu kilku centymetrów na podwinięcie krawędzi płaszcza!
2. Odetnij nadmiar materiału u dołu płaszcza.
Pozostaw około 2 - 3 centymetry zewnętrznego materiału na jego późniejsze podwinięcie; podobnie postąp z podszewką w płaszczu. Musisz zostawić nieco zapasu na krawędzi, by móc schować brzeg podszewki podczas późniejszego zszywania.
UWAGA: Warto odciąć nadmiar płaszcza (zewnętrzny materiał + podszewka) jednorazowo lub osobno odciąć materiał zewnętrzny, i osobno podszewkę na wymaganą długość.
Może się bowiem okazać, że Twój płaszcz wymaga nieco więcej zapasu na zewnętrznym materiale niż na podszewce lub odwrotnie.
4. Podwiń brzegi materiałów (zewnętrze + podszewka), zawiń je do wnętrza (prawą stroną do środka uszytku) i zabezpiecz krawędzie szpilkami.
UWAGA: Przed zszyciem upewnij się, że podwinięty dół płaszcza jest równy, tzn. czy cały dolny brzeg ubrania wypada w miarę prosto. W ten sposób unikniesz sytuacji, gdy po zszyciu okaże się, że lewy przód płaszcza wypada 2 centymetry wyżej od prawego przodu. 😉
Możesz przymierzyć płaszcz, wyprostować się i poprosić pomocnika o rzut oka na dół płaszcza. Jeżeli nie masz pod ręką nikogo do pomocy - rozłóż płaszcz płasko na podłodze i/lub zawieś na wieszaku. Upewnij się, że ramiona płaszcza wypadają na tej samej linii, i dopiero wtedy sprawdź dolny brzeg.
5. Gdy dolne krawędzie płaszcza spięte są równo - możesz przejść do szycia.
Przeprowadź szycie na dolnej krawędzi, łącząc ze sobą podszewkę i zewnętrzny materiał. Wykorzystaj w tym celu ścieg prosty i nici w dopasowanym do płaszcza kolorze.
A może masz zupełnie inną wizję i chcesz udekorować krawędź ubrania jakimś ciekawym ściegiem w kontrastowym kolorze? Nie zaszkodzi spróbować! 😃
Usuwanie klamry z paska w płaszczu
Prócz skrócenia płaszcza, postanowiłam przerobić także oryginalny pasek z klamrą. Osobiście wolę wiązane rozwiązania zamiast zapięć na klamry.
1. W oryginalnym pasku rozprułam szew zabezpieczający metalową klamrę.
2. Następnie odcięłam fragment paska, gdzie znajdowała się klamra + otwór, przez który przechodził bolec od klamry.
Cięcie przeprowadziłam na wysokości białej, przerywanej linii na zdjęciu poniżej.
3. Otwarty brzeg paska zszyłam ściegiem prostym na maszynie do szycia. Przedtem zawinęłam krawędzie materiału do wnętrza paska.
Po wszystkim zrobiłam mini-supełki na luźnych krańcach nici i odcięłam ich nadmiar.
Odmieniony pasek pozbawiony klamry umieściłam ponownie w skróconym płaszczu.
Za długi płaszcz - efekt po skróceniu:
Ta-daa! Niby różnica niewielka, bo odjęłam z ubrania około 10 centymetrów długości, a jednak sylwetka prezentuje się teraz zupełnie inaczej w przerobionym płaszczu.Efekt przed i po skróceniu płaszcza pokazywałam wcześniej w podsumowaniu Akcji:Reperacji z listopada 2019.
Inne pomysły DIY na przeróbki krawieckie w ubraniach:
→ DIY skracanie rękawów w koszuli z mankietami,→ jak odnowić rękawy w starym płaszczu DIY,
→ przeróbki krawieckie w sukienkach z second-handu.
Mój zimowy, czerwony płaszcz ma już swoje lata, jest znoszony jak jasny gwint, więc to pewnie jego ostatni sezon... Tym bardziej będę doceniać ten lekki, stary-nowy, odmieniony płaszcz w jednym z moich ulubionych kolorów. I cieszę się, że nie wyrzuciłam ubrania i spróbowałam z przeróbką! ❤
...aczkolwiek i tak przydałby mi się nowy płaszcz na zimę, też najlepiej w czerwieni. Może to pora się nauczyć szyć na wyższym levelu, by stworzyć sobie wymarzone ubranie? Cóż, do października/listopada mam jeszcze trochę czasu, więc warto mi poćwiczyć szycie. 😉
Psst! Do 14 lutego 2020 roku możesz oddać na mnie swój głos w szyciowym konkursie "Złote Nożyce 2019". Do wygrania są m.in. maszyny do szycia firmy Janome, więc jest o co walczyć. 😊
Również szyjesz, lecz dopiero dowiedziałaś/dowiedziałeś się o konkursie? Nadal możesz zgłosić swój udział!
no super, brawo Ty!
OdpowiedzUsuńA dziękuję :) I kurcze, pora najwyższa coś na Wasze wyzwania zmajstrować! Bo mam wrażenie, że coś dawno nie brałam udziału :)
Usuń