13 lutego

Bransoletka ze sznurków z łącznikiem DIY

Były już instrukcje na bransoletki makramowe, pokazywałam jak wykonać regulację długości ze sznurków oraz jak wykonać splot-drabinkę. Przyszła więc pora na kolejne szaleństwo ze sznurkami - bransoletkę DIY z łącznikiem!

Adzik tworzy - makramowa bransoletka DIY  z łącznikiem


Bransoletki plecione z łącznikiem - co będzie potrzebne?

By wykonać bransoletki jak ze zdjęcia powyżej i niżej, przygotuj:

sznurek - możesz wykorzystać sznurek nylonowy, satynowy czy bawełniany. Wcześniej upewnij się, że średnica sznurka pozwala na jego przewleczenie przez kółeczka w łączniku;

łącznik do biżuterii - wiele razy wykorzystywałam metalowe łączniki do wykonania biżuterii. W sklepach z półfabrykatami do biżuterii dostępne są łączniki w kolorze srebrnym, złotym, z cyrkoniami, proste wzory lub bardzo wymyślne motywy. Od Ciebie zależy jaką chcesz mieć bransoletkę (lub - gdy tworzysz biżuterię na prezent - wybierz coś, co spodoba się osobie obdarowywanej);

→ do dekoracji - kuleczki metalowe dobrane kolorystycznie do łącznika;

→ szybkoschnący klej do biżuterii;

→ do pomocy - nożyczki i kawałek taśmy klejącej.


Adzik tworzy - bransoletki DIY ze sznurków z łącznikiem



Jak zrobić sznurkową bransoletkę z łącznikiem - krok po kroku:


Adzik tworzy - bransoletka DIY makrama z łącznikiem

1. Złap za sznurek i utnij 2 kawałki - każdy o długości ok. 30 centymetrów (to już będzie z zapasem, ale lepiej uciąć na początku za dużo niż na koniec roboty płakać, że zabrakło sznurka).


2. Przewlecz jeden kawałek sznurka po jednej stronie łącznika, drugi sznurek załóż po drugiej stronie (jak na poniższym zdjęciu). Będą to bazowe sznurki Twojej przyszłej bransoletki.

UWAGA: Jeżeli końce sznurków mocno się strzępią - możesz je delikatnie przypalić (dotyczy to sznurków nylonowych, satynowych i ogólnie sznurków syntetycznych) lub delikatnie potraktować szybkoschnącym klejem i po zaschnięciu kleju przyciąć końce na skos (dotyczy sznurków bawełnianych, lnianych czy jutowych; krańce będą wtedy sztywniejsze i włókna w sznurkach będą się mniej rozsypywać).

Wyrównaj sznurki tak, by mniej więcej środek każdego z nich wypadał w oczku łącznika.

Adzik tworzy - bransoletka DIY ze sznurka z łącznikiem


3. Jeżeli planujesz udekorować bransoletkę dodatkowo ozdobnymi kulkami - nawlecz je już w tym momencie na bazowe sznurki.

W mojej biżuterii dekoracyjne, metalowe kulki znalazły się po obu stronach łącznika oraz na obu końcach bransoletki.

Adzik tworzy - bransoletka ze sznurka DIY z łącznikiem


4. Rozciągnij sznurki bransoletki w linii prostej. 
Zabezpiecz oba końce bransoletki z pomocą taśmy klejącej (opcjonalnie możesz użyć krosna, sama muszę wypróbować takie rozwiązanie) - dzięki temu będzie Ci łatwiej wykonać splot na bazowych sznurkach.


Adzik tworzy - bransoletki DIY makramowe z łącznikiem

5. Przygotuj 2 fragmenty sznurka do wykonania splotu
Im dłuższa ma być Twoja bransoletka, tym więcej przygotuj sznurka do wyplatania.

By po obu stronach łącznika uzyskać splot zbliżonej długości - najlepiej, by oba fragmenty sznurka były tej samej długości.


Adzik tworzy - bransoletka DIY makrama z łącznikiem

6. Działaj ze splotem makramowym! 😀
Możesz wykonać makramowy splot spiralny (kojarzyć się może ze spiralą DNA, taki ma w zbliżeniu kształt) lub splot makramowy podstawowy (ten splot jest płaski i w taki właśnie sposób układa się na nadgarstku).

Wykonaj sploty makramowe po obu stronach łącznika, na mniej więcej taką samą długość, by bransoletka była symetryczna.

Poniżej widoczna jest moja makramowa bransoletka z koniczynką w trakcie powstawania.


Adzik tworzy - bransoletki DIY makramowe z łącznikiem


7. Następnie "zamknij" bransoletkę, wykonując plecioną regulację długości w miejscu, jakie pokazuje poniższe zdjęcie (należy złapać oba końce bransoletki w takie plecione "zapięcie").


Adzik tworzy - jak zrobić bransoletki DIY z łącznikiem


W jaki sposób zrobić sznurkową regulację długości w bransoletce?

Do dyspozycji masz kilka pomysłów:
DIY bransoletka z makramową regulacją długości
Bransoletka DIY z regulacją "na supełek" ze sznurka
DIY regulacja długości bransoletki jak w rzemyku

Wybór regulacji należy do Ciebie. Podpowiem, że makramowe "zapięcie" bransoletki będzie się rzadziej rozluźniać, z kolei regulacja z supełkiem jest lepsza, gdy chcemy bransoletkę z jak najdłuższym splotem makramowym i brakuje już miejsca na wykonanie dłuższej regulacji.

Natomiast rzemykową regulację warto wykorzystać, gdy bransoletka ma być docelowo "gołym" sznurkiem, bez jakichkolwiek splotów czy węzłów.



8. Zabezpiecz szybkoschnącym klejem końce splotów oraz sznurkową regulację. Daj tez po kropelce na supełkach na obu końcach bransoletki.

UWAGA: W przypadku skraplania regulacji ze sznurka należy kropnąć nieco kleju i szybko wprawić ją w ruch, by przypadkiem pleciona regulacja nie skleiła się ze sznurkami bazowymi-końcami bransoletki!


Adzik tworzy - jak zrobić bransoletki DIY z łącznikiem

9. Odetnij nadmiar sznurków.

UWAGA: Jeżeli używałaś lub używałeś sznurków syntetycznych - możesz je przypalić, by się nie strzępiły.
W przypadku sznurków naturalnych - warto odpalić świeczkę i... zanurzyć końcówki sznurków w roztopionym wosku. Ale tak delikatnie! 

Wosk sprawi, że naturalne sznurki nie będą się brzydko strzępić lub będzie się to działo nieco wolniej.



Makramowe bransoletki DIY z łącznikami

Gotowe bransoletki ze sznurków możesz nosić solo albo w komplecie. Od kilku dni noszę czerwoną bransoletkę z koniczyną z ciemnoniebieską serduszkową biżuterią.


Adzik tworzy - makrama bransoletka DIY z łącznikiem

Zrobiłam ostatnio też bordowo-złotą makramową bransoletkę i planuję ją nosić na pewno z czerwoną koniczyną. I do tego chwościaste kolczyki DIY w stylu boho! ❤


Adzik tworzy - bransoletka DIY z łącznikiem makramowa

Plecioną bransoletkę z sercem zgłaszam do wyzwania - czy raczej 2 wyzwań - na blogu Szuflada: "Niebieskie migdały" oraz "Serce".



I prawie bym zapomniała - jeszcze inspiracje z sercem na blogu DIY!


A teraz czas na Ciebie! Pochwal się swoją własnoręcznie wykonaną bransoletką (lub kilkoma 😉) w komentarzu. Jestem ciekawa czy też tak jak ja lubisz zabawy ze sznurkami, makramą itp. czy wolisz coś zupełnie innego.

9 komentarzy:

  1. Bardzo dobry pomysł na wykonanie bransoletki. Jeszcze nie zajmowałam się makramą, ale, nie ukrywam, że gdzieś z tyłu głowy mi to siedzi.

    OdpowiedzUsuń
  2. Też czasami robię bransoletki. Tutaj moje już zrobione dość dawno. https://www.facebook.com/MalgorzataKawa196/photos/a.1185672078111548/1212572132088209/?type=3&theater, https://www.facebook.com/MalgorzataKawa196/photos/a.1185672078111548/1227076210637801/?type=3&theater

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Rzuciłam okiem na Twoje bransoletki i obie wyglądają świetnie! :) Zwłaszcza wersja z większą ilością koralików Shamballa jest bombowa. :)

      Usuń
  3. Serdecznie witamy w Wyzwaniach Szuflady!

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetne bransoletki. Dziękujemy za udział w zabawie DIY INSPIRACJE-SERCE. Serdecznie pozdrowienia od całego zespołu DIY.

    OdpowiedzUsuń
  5. Niestety mimo najlepszego sznurka jubilerskiego przeciera się on tuż przy łączniku. Co może być tego powodem?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Być może sam łącznik ma nierówną powierzchnię albo ostrą wewnętrzną krawędź (tj. wewnątrz otworu do przewleczenia sznurka)? To może być niewidoczne gołym okiem, palcem też to trudno wyczuć w takich małych miejscach.

      Jeżeli to się dzieje cały czas z tym samym, jednym łącznikiem, a przy innych jest ok, to stawiałabym na problem z łącznikiem. 😕 Może ma niedoszlifowaną powierzchnię?

      Możesz też zwrócić uwagę, czy np. sznurek w bransoletce nie jest za mocno naprężony podczas zakładania/zdejmowania biżuterii, bo to też może go osłabiać i sprawiać, że cały czas będzie się zrywać.

      Daj proszę znać, czy coś się zmieniło w kolejnych bransoletkach czy problem nadal się pojawia, postaram się doradzić! Przyjemnego tworzenia! 😃

      Usuń
  6. Zastanawiałam się nad dodaniem między łącznikiem a sznurkiem dodatkowego oczka - gładkiego, małego ogniwa, który zniweluje tarcie. Nie wiem czy to dobry pomysł? I faktycznie chyba zbyt mocno i ciasno robię regulację - przez co trzeba mocno ciągnąć, aby założyć i zdjąć bransoletkę.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Pomysł z dodatkowym kółeczkiem jest całkiem sprytny! 😃 Spróbuj śmiało, to może super zadziałać.

      Usuń

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨