Często po różnych ubraniowych przeróbkach zostają mi w rękach strzępy i resztki materiałów. Nie wyrzucam ich, bo wszystko staram się w 110% wykorzystać. Dzięki temu uszyłam m.in. dziecięcą spódniczkę z resztki materiału, a że przygotowałam instrukcje co i jak - to Ty też możesz stworzyć podobne ubranko! 😃
Spódniczka DIY na gumce ze skrawków dla małej dziewczynki
Niniejszą spódniczkę uszyłam dla kilkuletniej siostrzenicy (w momencie, gdy dostała ubranko, miała niecałe 3 latka). Na osóbkę tak małą wcale nie trzeba całej belki nowego materiału - wystarczą skrawki pozostałe ze... skracania maminej sukienki!
Tak, właśnie tak to wyglądało - jedna ze starszych sióstr poprosiła mnie o skrócenie letniego wdzianka, a że sporo materiału poszło na odcięcie, to od razu "ubrałam" w odcięty materiał jej córeczkę. 😂 Przy okazji mama z córką mogą się ubierać w podobnym stylu - może to nie w 100% komplet, ale jest do kompletu. 😋
Spódniczkę pokazałam po raz pierwszy przy okazji podsumowania Akcji:Reperacji z lipca 2020 roku. Najwyższa pora, by pokazać Ci jak i Ty możesz uszyć podobne dziecięce ubranko!
Czego potrzeba do uszycia spódniczki DIY dla małej damy?
Zaopatrz się w:
➝ maszynę do szycia (ręcznie też można się pobawić, ale na pewno zabierze to spoooro czasu),
➝ ostre nożyczki (możesz szybko naostrzyć te, które masz, z pomocą folii aluminiowej - sprawdzałam, ten patent działa!),
➝ materiał, z którego uszyjesz spódniczkę - w moim przypadku była to czarna dzianina z dekoracyjnymi, neonowymi naszyciami. Można sięgnąć również po tkaninę (jednak miej na uwadze, że tkaniny bez domieszek elastanu itp. nie będą się rozciągać, więc przyda się jej nieco więcej),
➝ rozciągliwa guma do przyszycia w pasie,
➝ szpilki do wsparcia w szyciu - pięknie zepną wszystko w jednym miejscu, a Ciebie wesprą psychicznie, gdy nie będziesz kląć na przesuwające się brzegi materiału,
➝ pomocny okaże się także centymetr krawiecki,
➝ nici kolorystycznie dopasowane do materiału. Ale w sumie czemu by nie zrobić kontrastowych przeszyć? Ty zarządzasz tym, co chcesz uszyć! 😉
Dziecięca spódniczka DIY na gumce w pasie - szycie krok po kroku
1. U mnie zaczęło się od skrócenia za długiej sukienki, ale akurat tym etapem nie musisz się sugerować. 😉 Złap po prostu za resztkowy materiał i wymierz:
➝ wysokość - będzie odpowiadać później długości spódniczki oraz
➝ długość - po uszyciu będzie to szerokość spódniczki. W tym projekcie możesz zaszaleć z długością - za mało materiału poskutkuje uszyciem obcisłej spódniczki, a gdy wymierzysz dłuższy odcinek - spódniczka będzie luźniejsza, bardziej zwiewna (możesz nawet pobawić się z plisami! Aczkolwiek na ten moment pokażę Ci najprostszą wersję spódniczki).
Warto wspomóc się już posiadaną dziecięcą spódniczką, żeby sprawdzić jaka długość będzie najlepsza dla dzieciaczka i jak szerokie musi być ubranko w pasie.
Na każdej krawędzi dolicz po ok. 0,5 - 1 cm zapasu na późniejsze zszycie.
W moim przypadku wystarczyło odciąć nadmiar materiału ze skracanej sukienki. Długość pozostawiłam bez zmian. Natomiast przód+tył z odciętej sukienki to było za wiele jak na dziecięcą spódniczkę. Zostawiłam więc tylko przednią część (tył wykorzystałam później podczas szycia dla siebie dwuczęściowego bikini).
Uzyskałam w ten sposób kształt zbliżony do prostokąta/lekkiego trapezu.
2. Zszyj uzyskany prostokąt na krótszych brzegach, by w ten sposób uzyskać "obręcz" albo uszytek wyglądający jak komin (nie to takie dymiące na dachu, tylko wdzianko zakładane przez głowę na szyję).
3. Następnie weź elastyczną gumę. Wymierz jej odpowiednią długość, by pasowała w pasie na dzieciaczka. Możesz zmierzyć dziecko w pasie z pomocą miary krawieckiej albo złapać za gumę i wymierzyć bezpośrednio na dziecku odpowiednio długi odcinek.
Najlepsza długość gumy = tyle, ile ma dzieciaczek w pasie - ok. 1-1,5 cm od długości (dzięki temu guma nie będzie po uszyciu za luźna, a gotowa spódniczka nie będzie spadać).
4. Zszyj ze sobą krótsze krawędzie elastycznej gumy.
W tym celu najlepiej złóż gumę prawymi stronami do siebie (chyba że jest dwustronna, to wtedy bez znaczenia) i przeszyj tuż przy krawędziach kilkukrotnie ściegiem prostym. Dzięki temu "luźne" brzegi gumy będzie można schować po wewnętrznej stronie spódniczki.
Zwróć tylko uwagę, by guma nie była poskręcana, bo tak zszytą będzie trzeba rozpruwać i zszyć ponownie. 😅
Pamiętaj, że guma się rozciąga i podczas zszywania z materiałem będzie trzeba ją mniej bądź bardziej naciągać.
Najlepiej jest wyznaczyć równe, mniejsze odcinki na obwodzie gumy - np. 8 równych odcinków (złóż gumę na pół i zaznacz np. szpilkami te odcinki, znowu złóż na pół i zaznacz kolejne odcinki itd.). Wyznacz w podobny sposób tyle samo odcinków na materiałowej części spódniczki.
Podczas zszywania gumy+materiału najlepiej ustawić materiał jako dolną warstwę, a gumę zostawić od góry.
Materiału nie będziesz naciągać podczas zszywania, ale gumę owszem! Przyszywaj i jednocześnie lekko naciągaj wyznaczony 1 odcinek na gumie, by zszyć/dopasować go z 1 odcinkiem na spódniczce.
Zrobiłam poglądową grafikę o co chodzi z tymi odcinkami i wkleiłam poniżej.
Po co tak się bawić i komplikować?
Podczas przyszywania gumy do materiału takie wyznaczone mniejsze odcinki pomogą Ci równomiernie zszyć ze sobą poszczególne części i wszystko będzie się później względem siebie proporcjonalnie rozciągać (tj. guma będzie się rozciągać równomiernie z materiałem spódniczki).
W innym przypadku może się okazać, że w jednym miejscu guma została mocniej naciągana podczas przyszywania, w innym nie była naciągnięta wcale, a to poskutkuje źle układającą się spódniczką. 😕
Mam nadzieję, że nie zagmatwałam tego etapu, opisując go tak łopatologicznie. Najlepiej byłoby ten etap pokazać np. na filmie, ale póki co jestem na bakier z kamerą i nagrywaniem.
Nie miałam jak dotąd zbyt wielu okazji (ani potrzeby), by szyć ubranka w dziecięcych rozmiarach. Dopiero latem'20 coś mnie natchnęło i zaczęłam się bawić w tworzenie ciuszków na siostrzenicę.
Poniżej widać i spódniczkę z niniejszego wpisu, i sukienkę z Minionkiem zrobioną z mojego starego t-shirtu! 😄
Zrobiłam też dziecięcą spódniczkę ze zbyt małej sukienki - całą metamorfozę wraz z instrukcjami możesz zobaczyć we wpisie DIY przeróbka starej sukienki na spódniczkę.
Przygotowałam też relację w formie videotutorialu z tworzenia spódniczki ze starej sukienki. No i przy okazji zapraszam na Adzikowy YouTube! 😄
Mam jeszcze kilka "dorosłych" ubrań, które chciałabym wykorzystać do uszycia dziecięcych ciuchów. Warto w ten sposób przerobić zwłaszcza t-shirty z nadrukami lub motywami dziecięcymi albo rzeczy za małe - bo po co wyrzucać?
Lecz zaraz, zaraz, nie wszystko naraz! Czeka mnie sporo pisania, obrabiania zdjęć i może nareszcie wrzucę na blog chociaż część inspiracji i tutoriali, które na to czekają od długich miesięcy. 😉
Lecz zaraz, zaraz, nie wszystko naraz! Czeka mnie sporo pisania, obrabiania zdjęć i może nareszcie wrzucę na blog chociaż część inspiracji i tutoriali, które na to czekają od długich miesięcy. 😉
Gdyby coś w niniejszych instrukcjach było zbyt pogmatwane, niejasne albo jakiś etap będzie wymagać dodatkowego objaśnienia - śmiało pisz i zadawaj pytania w komentarzach. Postaram się czym prędzej dopowiedzieć co i jak. 😀
Powodzenia podczas tworzenia!
Przeróbki i przydasie- to u mnie na porządku dziennym;)
OdpowiedzUsuńFajny kursik- na pewno przyda się wielu osobom