Dawno nie robiłam nic dla Piesła, więc zabrałam się za uszycie nowej smyczy dla psa. Wykorzystałam kolorowe taśmy nośne oraz pozostałości z kupionych dawno temu starych smyczy. A dla Ciebie przygotowałam instrukcje jak zrobić smycz dla swojego zwierzaka. 😄 Do dzieła!
Poniżej widać stare, porozwalane smycze - te poszarpania to zasługa psich zębów. 😜 Taśmy ledwo się trzymały, a szkoda ryzykować, że przy silniejszym pociągnięciu pies zerwie smycz i - odpukać! - krzywdę sobie zrobi...
Rozebrałam pogryzione smycze na części, czyli na poszarpane taśmy (wylądowały na kupce "do utylizacji") oraz - w dalszym ciągu sprawne - metalowe karabińczyki. Z ciemniejszej smyczy zostało jeszcze metalowe kółko, ale to sobie zostawię do jakiejś torebki może? Wyjdzie w praniu, ale przyda się na pewno! 😉 Karabińczyki już poszły w ruch i dostały drugie życie - użyłam ich do zrobienia nowych smyczy.
Z czego zrobić smycz dla psa? Przygotuj do działania:
⟶ taśmę nośną - kolory, motywy, szerokość wybierz wg swojego widzimisię. Albo dopasuj taśmę tak, by pasowała do obroży Twojego psa, Ty decydujesz! 😉
Zwróć tylko uwagę, by szerokość taśmy nośnej dopasować do otworu montażowego przy karabińczyku - taśma nie może być za szeroka, bo z trudem ją w otworze umieścisz. Taśma za wąska będzie gorzej się prezentować w otworze (aczkolwiek gdy przypniesz psu smycz do obroży, to tego nikt nie zauważy i będziesz wiedzieć o tym tylko Ty 😉);
⟶ karabińczyk - sięgnij po coś mocnego i sprawdzonego, by Twój pies nie rozerwał karabińczyka przy silniejszym szarpnięciu. Sama wykorzystałam karabińczyki ze starych smyczy - o ile całe smycze były w opłakanym stanie, to jednak metalowe zapięcia były na tyle wytrzymałe, że wykorzystałam je ponownie;
⟶ maszyna do szycia też się przyda. Zwykła, domowa maszyna wystarczy w zupełności;
⟶ ostre nożyczki;
⟶ do spinania taśmy - klipsy krawieckie lub biurowe, od biedy klamerki lub choćby ze dwie spinki do włosów;
⟶ zapalniczka lub zapałki.
Jak uszyć smycz dla psa DIY z gotowej, kolorowej taśmy nośnej
Wolisz obejrzeć film zamiast czytać? Nie ma problemu - videotutorial jak zrobić smycz dla psa DIY jest na Adzikowym YouTube'ie! 😉
1. Zmierz starą smycz, dodaj do wyniku zapas na zszycie (u mnie ok. 8 cm na każdym końcu na zszycie) i przytnij taśmę na odpowiednią długość.
2. Jeżeli Twoja taśma nośna jest wykonana z materiałów syntetycznych, np. z poliestru, możesz przypalić jej końce z pomocą zapalniczki lub płomienia świecy. Dzięki temu włókna w taśmie lekko się stopią, a przyszła smycz nie będzie się strzępić na końcówkach.
3. Jeden z końców taśmy przełóż przez kółeczko/mocowanie od karabińczyka.
Zepnij fragment do zszycia przy użyciu klipsów krawieckich albo biurowych (spójrz na poniższe zdjęcie). Nie masz nic takiego pod ręką? Użyj klamerek do prania albo spinek do włosów!
Niestety standardowe szpilki krawieckie prędzej połamią lub powyginają się na takiej taśmie niźli przytrzymają jej końce w miejscach. Dlatego trzeba raczyć się lepszymi rozwiązaniami!
4. Podobnie zrób z drugim końcem taśmy, ale nie musisz jej przekładać przez karabińczyk. 😉 Z tej strony zrobisz otwór na rękę, dzięki czemu wygodniej będzie Ci trzymać gotową smycz dla psa. Przymierz swoją dłoń do otworu i sprawdź czy jest wystarczająco duży, by bez problemu dało się wsadzić w niego ludzką łapę.
Pospinaj taśmę klipsami, żeby nic Ci nie uciekło z miejsca do zszycia. 😉
Teraz zasiądź przy maszynie do szycia. Pierwszą smycz dla psa uszyłam na starej, maminej maszynie do szycia - to Minerwa widoczna na powyższym zdjęciu. A ja cały czas myślałam, że to stary Singer! 😂 Jaka by to maszyna z nazwy nie była - bez problemu przeszyłam na niej 2 warstwy taśmy.
Gdy Twoja taśma nośna jest dość gruba, ale miękka - do jej zszycia prawdopodobnie wystarczy uniwersalna igła do szycia tkanin. Lecz przy grubych i twardych taśmach lepiej sprawdzi się większy rozmiar igły.
5. Zszywaj ze sobą taśmę w zaznaczonych wcześniej miejscach w taki sposób, by z jednej strony przymocować karabińczyk, a na drugim końcu smyczy zrobić uchwyt/otwór na dłoń.
Warto przeszyć w tych miejscach smycz kilka razy lub zszywać taśmę na dłuższym odcinku, np. po 5 - 8 cm w każdym miejscu. To sprawi, że smycz przetrwa dłużej i zminimalizujesz ryzyko zerwania taśmy w trakcie użytkowania.
6. Poodcinaj dyndające nitki. Możesz je też lekko przypalić - jeśli są z materiałów syntetycznych, to końce nitek się podtopią i nie będą nigdzie odstawać.
Voila! Smycz jest gotowa!
Do kompletu ze smyczą możesz uszyć także:
⟶ przypinaną na karabińczyk saszetkę-sakiewkę DIY na psie smaczki albo
⟶ torebkę DIY na smakołyki dla psa, którą założysz np. na pasek od spodni.
Kolejne przerobione/naprawione psie smycze pokazałam też w podsumowaniu Akcji:Reperacji z czerwca'22.
Smycz dla psa DIY z taśmy nośnej - jak sprawdza się w praktyce?
Pierwszą smycz dla Zaksy uszyłam pod choinkę w grudniu 2020 roku. Wybrałam kolorową taśmę, która kojarzy mi się z azteckimi wzorami. Przez ten czas taśma nośna musiała mierzyć się z Piesłem ciągnącym na drugim końcu smyczy. Od czasu do czasu dochodziły zębiska, które w zabawie szarpały sobie za taśmę...
Smycz jak dotąd się nie przerwała! Nawet miejsca zszycia ładnie trzymają wszystko w całości.
Chociaż w dotyku taśmy są miękkie i nie są wybitnie sztywne, to trzeba im przyznać, że są w cholerę wytrzymałe! Bałam się, że przy Zaksie raz-dwa będzie po smyczy, ale skoro pierwszy gadżet się sprawdził, to postanowiłam ponownie wykorzystać te same taśmy, ino w innych wzorach. Aztecki wzór zamówiłam online w sklepie Metry i Centymetry, pozostałe wzory kupiłam miesiąc temu stacjonarnie w tej samej firmie, w punkcie na Wildzie w Poznaniu.
PS To NIE jest wpis sponsorowany, po prostu zakochałam się w tych kolorowych taśmach nośnych! 😄
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz