Marzec mija mi pod znakiem szydełka i drutów. Nie będę wyłamywać się z tej passy i przy okazji pokażę Ci szydełkowany woreczek DIY, który świetnie sprawdzi się jako wielorazówka na zakupach lub przechowywania drobiazgów. Do dzieła!
Wielorazowy woreczek na szydełku DIY - co się przyda?
Przygotuj szydełko, motek włóczki (mogą być resztki!), opcjonalnie kawałek sznurka lub wstążkę (żeby zrobić "zamykanie" woreczka).
Ach, przyda się też odrobina wolnego czasu!
Teraz już możesz się zrelaksować, zasiąść wygodnie z szydełkiem i włóczką w dłoniach i zaczynamy!
Jak zrobić woreczek na szydełku DIY
Wielorazowy woreczek wyszydełkowałam bez wzoru/schematu. Zobaczyłam w necie zdjęcie z podobnymi woreczkami i stwierdziłam, że spróbuję zrobić własną wersję. Podobne "prześwity" robiłam w topie na szydełku (jeszcze nie pokazałam go na
blogu DIY, ale to nadrobię - obiecuję! 😄), więc poleciałam tutaj na logikę i robiłam "dziury" w robótce w ten sam sposób.
UWAGA: postaram się dograć videotutorial nagrany od początku do końca, może też uda mi się zdjęcia z początku robótki dorobić. Póki co wrzucam krótki filmik z urywkami + momenty z robienia "prześwitów".
1. Zacznij od wykonania podstawy woreczka. Im woreczek większy, tym więcej oczek należy zrobić w jego podstawie.
Swój woreczek zaczęłam od łańcuszka - zrobiłam ok. 20 oczek, które następnie przerabiałam słupkami, wbijając się w każde kolejne oczko.
Bodajże pierwsze 3 rzędy podstawy przerobiłam w ten sposób (żeby utworzyć podstawę bez dziur), a następnie przeszłam do robienia tzw. "prześwitów". 😄
2. Kolejne rzędy robótki - czyli cały korpus woreczka - przerabiałam w taki sposób, by zrobić te fajne "prześwity" i "otwory" widoczne na zdjęciach.
To co dokładnie zrobiłam? Wbijałam się w jedno oczko w danym rzędzie, robiłam słupek (żeby podnieść robótkę do góry) + 1 oczko łańcuszka (żeby "rozciągnąć" robótkę do zrobienia "prześwitu") i z taką konstrukcją pomijałam 1 oczko w rzędzie (żeby zrobić lukę), wbijałam się dopiero w kolejne.
Brzmi skomplikowanie? Luzik, mam to nagrane!
3. Najwyższe, czyli ostatnie rzędy w robótce przerobiłam ponownie słupkami, wbijając się w każde oczko.
4. Na koniec, gdy woreczek był już wyszydełkowany, wzięłam 2 kawałki włóczki w pomarańczowym kolorze (specjalnie inny kolor, żeby było widoczne, co tu się zadziało + akurat miałam takie resztki, to korzystałam 😄).
Włóczki przewlekłam w górnej części woreczka przez "prześwity" (idealnie się do tego nadały!) i w ten sposób powstało zamykanie worka.
Żeby sznurki nie uciekły z robótki - zawiązałam ich końce na supełki.
Szydełkowany woreczek DIY wielorazowego użytku
Tak zmajstrowane akcesorium przyda mi się na przykład
jako woreczek zero waste DIY na zakupy, do pakowania owoców albo warzyw (z racji rozmiaru, wejdą do niego raczej mniejsze smaczki z warzywniaka 😉).
Konstrukcja woreczka (ach, te "prześwity"!) pomoże odprowadzać i odparowywać wilgoć, a samo akcesorium można raz-dwa przeprać ręcznie, gdy się zabrudzi.
Moje wnioski po szydełkowaniu wielorazowego woreczka są takie, że... pora nauczyć się nazewnictwa albo chociaż zrobić mini ściągę, żebym łatwiej mogła Ci opisać i wytłumaczyć poszczególne kroki.
Jeżeli jesteś wzrokowcem, to prawdopodobnie już teraz w Twojej głowie rozrysował się schemat na szydełkowanie tego woreczka. 😃 Ja mam niestety problem straszny z rozszyfrowywaniem szydełkowanych czy drucianych wzorów, dlatego od czasu do czasu lecę z dziubaniem na spontanie. I jak widać też się da! 😄
Jak wspomniałam na początku wpisu, jest to kolejny projekt z zaległości, który czekał na wrzucenie go na blog. Ach, jeszcze sporo przede mną zanim przejdę do nowych projektów! 😅 Mam nadzieję, że jak się teraz zepnę, pokażę co niektóre robótki i projekty z przeszłości (wszystkich nie dam rady, więc wrzucę chociaż część), to w końcu odgracę dysk na kompie, pamięć w telefonie i będę mogła naprawdę zaszaleć z nowymi instrukcjami czy tutorialami video.
A teraz zmykam! Wykorzystam to, że jest weekend i będę nadganiać blogowo-rękodzielnicze zaległości! 😃
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz