W ciągu kilku minut możesz przescrollować fejsa bez celu albo... odmienić nudny t-shirt. Naprasowanki pozwolą Ci w mgnieniu oka przerobić starą bluzkę, podkoszulkę albo nawet portki. Rozgrzej żelazko i bierz się za przeróbkę! 😄
T-shirt z Supermanem DIY - wykorzystaj naprasowanki!
Spontaniczne wejście do seocnd-handu skończyło się zakupem 3 t-shirtów, z czego postanowiłam przerobić to jedno czarne wdzianko.
Luźniejszy krój, głęboka czerń, ale i zero jakichkolwiek elementów dodających energii... I ten ostatni brak w t-shircie postanowiłam uzupełnić dzięki przeróbce. Najwyższy czas pokazać efekty na blogu DIY - instrukcji też nie zabraknie! 😊
Kiedyś kupiłam - równie spontanicznie, co t-shirty, ale za to w pasmanterii, nie w lumpeksie 😉 - małą naprasowankę z Supermanem. Gościu długo naczekał się na wykorzystanie (hyhy), a mnie oświeciło podczas szybkiego przeglądu moich przydasiów. Bo przecież kto, jak nie Superman, będzie pięknie ozdabiać mój t-shirt? 😄
Co prawda to nie Henry Cavill, ale z przeróbką spróbować nie zaszkodzi. 😎
T-shirt z naprasowanką - czego potrzebujesz do przeróbki?
Przygotuj:
- naprasowankę - mnóstwo ciekawych motywów i kształtów znajdziesz w pasmanteriach stacjonarnych lub w sklepach online;
- żelazko i w sumie deskę do prasowania też (albo inną powierzchnię, na której bezpiecznie możesz prasować);
- t-shirt, bluzę albo koszulkę, którą chcesz odmienić;
- bawełnianą ściereczkę lub kawałek materiału (najlepiej z naturalnych włókien) - przyda się w trakcie naprasowywania naprasowanki.
Wielkiej filozofii i skomplikowania w przeróbce brak, więc i instrukcje nie będą rozbudowane jak moje filozoficzne monologi. xD Lecimy z tematem!
Jak przyczepić naprasowankę do ubrania DIY
1. Wybierz ubranie do przerobienia - możesz przetestować naprasowankę na ciuchach, które miejscami mają różne defekty, np. zaciągnięte nitki w materiale, przetarcia albo plamy nie do wywabienia.
2. Przymierz (jeszcze przed naprasowaniem!) miejsce na t-shircie czy bluzie, gdzie planujesz przymocować naprasowankę.
Czy po założeniu ubrania naprasowanka nie będzie sztywno odstawać i haczyć się o inne elementy ubioru? Czy naprasowanka nie jest za duża na umieszczenie jej np. na wysokości piersi?
Weź to pod uwagę - czasem wystarczy przesunąć dekorację o 1-2 centymetry obok, żeby było idealnie! 😀
Ciekawostka: gdy odwrócisz naprasowankę, na jej spodzie zobaczysz połyskującą, przeźroczystą warstwę (zdjęcie wyżej). To klej, który uaktywnia się pod wpływem ciepła i łączy ozdobę z ubraniem.
3. Rozgrzej żelazko i rozłóż ubranie na płasko na desce do prasowania - najlepiej, gdy na desce znajdzie się tylko 1 warstwa t-shirtu czy bluzy (możesz "nałożyć" ciuch na jeden z końców deski). Dzięki temu unikniesz ryzyka, że klej z naprasowanki jakimś cudem "złapie" i sklei się z przodem i tyłem ubrania. Lepiej dmuchać na zimne. 😉
4. Teraz połóż naprasowankę w wybranym przez siebie miejscu.
Prawdopodobnie żelazko zdążyło się w międzyczasie rozgrzać, więc pozostaje Ci:
- położyć ostrożnie na naprasowance (tak, żeby się nie przesunęła) kawałek materiału dla ochrony podczas prasowania...
- ...i przeprasować wybrane miejsce gorącym żelazkiem!
Jak długo trzeba prasować, żeby naprasowanka przyczepiła się do ubrania?
Podobno wystarczy już 20-30 sekund, żeby klej z naprasowanki "złapał" się z ubraniem. Ja jednak przezornie (i przez ściereczkę!) prasuję nieco dłużej, bo nawet do 1-2 minut.
Nie robię tego jednak ciągiem, a powiedzmy, że "seriami" - przytrzymuję żelazko przez kilkanaście sekund, na trochę je podnoszę, znów przeprasowuję przez kilkanaście sekund, robię krótką przerwę i tak powtarzam kilka razy.
Moja Supermanowa naszywka nie ma fikuśnych kształtów, jednak gdy Twoja jest duża, ma wiele odnóg i rozstawionych osobno elementów - zwróć uwagę, by dokładnie przeprasować CAŁY obszar naszywki. Nie pomijaj żadnego narożnika, krawędzi czy miejsc o trudnym kształcie - chodzi przecież o to, by cała naszywka dobrze przyczepiła się do materiału, prawda? 😄
5. Prasowanie skończone? No to przeróbka też!
Możesz wciągnąć ubranie na grzbiet i lecieć z Supermanem albo innym wzorem na miasto. 😄
Masz ochotę na videotutorial? Zajrzyj na Adzikowy YouTube! 👇
Czym się różni naprasowanka od naszywki?
Naprasowanki mają na spodniej stronie warstwę kleju, która - pod wpływem gorącego żelazka - łączy dekorację z materiałem/ubraniem.
Z kolei naszywki służą do naszywania na ubrania, poduszki, torebki itd., bo kleju nie mają. Da się to jednak obejść - zobacz jak przerobić bluzy z second-handu z pomocą naszywek (DIY bez szycia, serio!)
Sprawdź również wpis z poradami i informacjami → naszywki na ubrania - co musisz wiedzieć!
Trzymam kciuki za to, by podobne przeróbki ubrań DIY były także dla Ciebie przyjemne w wykonaniu i proste jak barszcz. 😄
Czy miałaś/miałeś okazję odmieniać ciuchy lub dodatki, wykorzystując do tego naprasowanki? Daj znać w komentarzu!
Ten komentarz został usunięty przez administratora bloga.
OdpowiedzUsuń