Marzysz o nowym, relaksującym hobby, a Twoją uwagę przykuwają techniki plecenia bransoletek, tworzenia kolczyków z koralików albo drucianych pierścieni? Tym razem nie zaserwuję Ci instrukcji, a listę narzędzi, które przydadzą Ci się na początku przygody z robieniem biżuterii DIY. Z pomocą listy nie zbankrutujesz już na starcie i nie zniechęcisz się do nowej pasji. To co, zaczynamy? 😉
7 narzędzi, których potrzebujesz do tworzenia biżuterii DIY
1. Szczypce-bociany
Szczypce boczne, określane także jako szczypce-bociany, ułatwiają formowanie “oczek” (z ang. loop - czyli pętelka, okrąg) z cienkich i grubszych drutów. Sprawdzą się również do robienia łuków, obręczy, zawijania cienkich drutów wokół koralików lub kamieni.
Z pomocą szczypców-bocianów wykonasz wiszące kolczyki, zrobisz estetyczne wykończenie bransoletek i naszyjników na drutach oraz naprawisz zerwane łańcuszki o dużych oczkach. O mniejszych też, choć to zadanie wymaga wprawy, a czasem bardziej precyzyjnych narzędzi.
2. Szczypce tnące
Szczypce tnące boczne pozwolą Ci przyciąć na idealną długość każdy drucik do nawlekania koralików albo metalowe szpilki. Narzędzie ułatwia tworzenie biżuterii w technice wire-wrapping, ale - co najważniejsze - sprawi, że przestaniesz się siłować z drutami! Możesz też użyć szczypiec do skracania gotowych łańcuszków. Ciach, i gotowe!
Ewentualnie, gdy nie masz wizji na przebranie na imprezę, ubierz się na czerwono, złap za szczypce boczne i powiedz, że jesteś krabem! 😛
3. Szczypce zaciskowe
Chcesz wykonać ładne zapięcie z metalu przy bransoletce, zaczepić zawieszkę na kółeczku albo karabińczyk przy łańcuszku? Użyj szczypców zaciskowych, by “zamknąć” łapaczki, otwarte kółeczka i kółeczka-sprężynki, a żadna zawieszka ani karabińczyk nie oderwą się od Twojej biżuterii!
Dzięki szczypcom zaciskowym przyciśniesz też koraliki i końcówki zaciskowe, np. na końcach sznurów z koralików, więc nic się nie zsunie.
4. Klej do biżuterii
Dobrej jakości klej okaże się niezbędny m.in. podczas wklejania rzemieni i sznurków do metalowych końcówek, do zabezpieczania końców sznurów czy linek jubilerskich wciśniętych w łapaczki oraz do zabezpieczania zakończeń splotów w plecionej biżuterii.
Nie ma jednego, uniwersalnego kleju, który doskonale sprawdzi się w każdej biżuteryjnej technice. W przypadku wklejania sznurów i rzemieni w końcówki z metalu lepiej sprawdzi się bezbarwny klej w żelu (zwykle dłużej schnie). Natomiast do sznurkowych wyrobów lepszy będzie sekundowy klej - lecz tutaj kieruj się zasadą jak z nazwy serialu “H2O: wystarczy kropla” i wyciskaj dosłownie odrobinę specyfiku w miejscach, które klej ma złączyć.
5. Nożyczki
Ostre nożyczki są niezastąpione podczas cięcia sznurków do makramowych bransoletek, grubszych rzemieni z naturalnych lub sztucznych materiałów itp.
Jeżeli chcesz robić precyzyjne projekty, np. w technice sutaszu, świetnie sprawdzą się nożyczki małe, lecz spiczasto zakończone. Podobnie z biżuterią haftowaną i tkaną na krośnie. Chociaż na początek wystarczą Ci zwykłe, szkolne nożyczki, by w tani sposób sprawdzić, czy polubisz się z nowym hobby.
Masz pod ręką sprawne nożyczki, lecz z ich ostrością jest jak z widzeniem na dalekie odległości u krótkowidza? Wypróbuj trik z aluminiową folią spożywczą! Złóż kawałek folii kilka razy, a następnie nożyczkami zacznij ciąć aluminiową składankę. Uwierz mi lub nie, ale ten patent serio poprawia ostrość nożyczek. Nie zastąpi to profesjonalnego czyszczenia i ostrzenia ostrzy, jednak może uratować Twój projekt i Twoją cierpliwość do działania w chwilach stępionej rozpaczy. 😉
6. Linijka albo metr krawiecki
Możesz mieć wprawę w odmierzaniu różnych rzeczy “na oko”, ale - jak mawia moja mama “na oko to niejeden wziął i umarł”. I ja ten tekst wzięłam sobie do serca po wielu akcjach, gdy sznurki odmierzałam o 2 centymetry za krótkie, a rzemienie za długie... Szkoda materiałów na takie wpadki!
Unikniesz powyższych błędów z pomocą zwykłej, szkolnej linijki, chociaż miara/ metr krawiecki też super się sprawdzają. Miara krawiecka jest miękka i elastyczna, dlatego łatwo zmierzysz swój nadgarstek i obliczysz, ile sznurka lub koralików potrzebujesz na bransoletkę. Podobnie podczas tworzenia naszyjników, odmierzania drutów na pierścionki albo kolczyki... Nic, tylko mierzyć i ciąć na wymiar!
7. Zapalniczka
Planujesz tworzyć biżuterię ze sznurków syntetycznych, np. nylonowych i satynowych? Płomień zapalniczki będzie Twoim sprzymierzeńcem w walce z rozwichrowanymi końcami przyciętych sznurków.
Wystarczy zbliżyć kraniec sznurka do płomienia, a ten delikatnie się stopi i nie będzie się rozwarstwiać. Ten patent baaardzo ułatwia pracę z syntetycznymi materiałami, jednak nie sprawdzi się przy sznurkach z naturalnych włókien (np. bawełnianych, jutowych).
Przy okazji robienia biżuterii DIY możesz zapalić świeczkę, postawić ją w pobliżu i - zamiast co chwilę uruchamiać zapalniczkę - korzystaj do woli z płomienia. Zachowaj jednak umiar w przytapianiu sznurków. Nie wsadzaj ich końców bezpośrednio do ognia, a tylko zbliż do płomienia, by zachować maksymalną kontrolę nad tym, jak bardzo i na jaką długość stopią się sznurki.
Nowe hobby nie musi oznaczać dużych wydatków! Niektóre narzędzia na pewno znajdziesz w domu, inne możesz na początku pożyczyć (np. od taty, znajomych). Sprawdź, jakie techniki tworzenia lubisz i czego potrzebujesz do dalszej przygody z biżuterią handmade.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz