13 stycznia

Z jakich sznurków zrobić biżuterię handmade? 🧵 Porady dla początkujących 🧐

Sznurek sznurkowi nierówny - wie o tym każdy, kto próbował zrobić biżuterię handmade. Poznaj popularne materiały i techniki, w których najlepiej wykorzystać dany sznurek na początku tworzenia rękodzieła. Dzięki temu nie wyrzucisz pieniędzy w błoto i łatwiej będzie Ci stworzyć pierwszą plecioną bransoletę lub naszyjnik!

Z jakich sznurków zrobić biżuterię handmade? Porady dla początkujących - Blog DIY Adzik-tworzy.pl

Sznurki do robienia bransoletek i biżuterii DIY - co wybrać na początek?

W poprzednim poście z poradami dla początkujących omawiałam narzędzia do tworzenia biżuterii DIY, a teraz skupimy się na sznurkach! Chcesz spróbować sił w nowym hobby (niekoniecznie z powodu "nowy rok - nowa ja") i padło na robienie biżuterii handmade? 😉 Przybliżę Ci, jakie sznurki warto wybrać na początku swojej przygody z plecionymi bransoletkami, sznurkowymi naszyjnikami czy pierścionkami (bo tak, pierścionki też możesz robić ze sznurków!).

Wiele zależy od tego, jakiej techniki tworzenia/wyplatania biżuterii chcesz się nauczyć. Sporo dostępnych na rynku sznurków ma uniwersalne zastosowanie m.in. za sprawą ich wytrzymałości, estetyki, splotu i różnych grubości.

Jakie sznurki wybrać do biżuterii DIY?

Poniżej znajdziesz najpopularniejsze rodzaje sznurków wraz z ich możliwym zastosowaniem. Jednak - chcę to podkreślić na początku! - nie musisz ograniczać się do przedstawionej techniki. Testuj, próbuj, kombinuj! Być może przez przypadek znajdziesz nowe, oryginalne zastosowanie dla nici jubilerskich albo sznurków do makramy? 😎

1. Sznurki bawełniane

Bawełniane sznurki barwione są na różnorodne kolory. Stanowią rewelacyjną bazę pod makramowe bransoletki i rzemienie w naszyjnikach. 

Materiał nie uczula, lecz nawet osoby bez skłonności do alergii szybko docenią urok tych sznurków. Zrobisz z nich proste rzemyki na rękę, bransoletki makramowe i plecionki kumihimo. Grubsze sznurki świetnie prezentują się w biżuterii dla mężczyzn oraz jako breloki. Bawełnianie sznurki świetnie wyglądają w biżuterii boho i w połączeniu z koralikami z naturalnych materiałów, jak drewno albo lawa wulkaniczna!


2. Sznurki woskowane

Sznurki z bawełny są często dostępne w wersji woskowanej. Dzięki temu delikatnie się błyszczą, a podczas wyplatania dają większy “poślizg” (choć to nie zawsze jest plus, zależy od wprawy i stosowanej techniki tworzenia, dlatego warto ćwiczyć różne plecionki).

Woskowana powłoka sprawia, że kolor sznurka dłużej zachowuje trwałość w przypadku częstych kontaktów z wodą (np. gdy zapomnisz zdjąć biżuterię do wieczornej kąpieli albo podczas pływania w jeziorze). Woskowane sznurki wyglądają bardziej elegancko niż ich odpowiedniki bez tej powłoki.


3. Sznurki nylonowe

Nylonowe sznurki na dłużej zachowują żywe kolory - pod tym względem okazują się lepsze m.in. od sznurków bawełnianych i sznurków bawełnianych z woskowaną powłoką.

Nie dzieje się im nic złego podczas częstego kontaktu z wodą czy wystawianiem na działanie silnego promieniowania słonecznego (np. podczas opalania). Nylonowe sznurki są też dość odporne na mechaniczne uszkodzenia (np. częste tarcie, naciąganie). Kupisz je w wielu odcieniach i w różnych grubościach.

Nadają się praktycznie do każdej techniki - wykorzystasz je w makramie, kumihimo, płaskich plecionkach, do tworzenia wyplatanych pierścionków, bransoletek z zawieszkami i koralikami. 


4. Sznurki satynowe

Sznurki te określane są także jako gorsetowe - i tak, to ze względu na ich zastosowanie w bieliźniarstwie. Jeżeli znudzi Ci się tworzenie plecionej biżuterii, możesz wykorzystać zapasy sznurków jako wiązania w gorsetach! ;)

Satynowe sznurki pięknie się błyszczą. Możesz kupić je w kilku grubościach (zwykle powyżej 1,5 mm średnicy), jednak trudno znaleźć ich najcieńsze wersje (np. 1 mm i mniej).

Mimo to, sznurki gorsetowe świetnie sprawdzą się do tworzenia grubszych, makramowych breloków, do splotów w technice kumihimo, a nawet jako... baza do tworzenia plecionych, ozdobnych smyczy dla psów! Testowałam ten pomysł, potwierdzam z ręką na sercu! 😄


5. Nici jubilerskie

Kojarzysz te urocze, minimalistyczne bransoletki z bardzo drobnymi kamieniami naturalnymi? Najczęściej bazą do ich wykonania są nici jubilerskie - np. jedwabne albo nylonowe.

Chociaż z nazwy są to nici, to jednak zaliczyć je można do sznurków. To takie “brakujące ogniwo” między nitkami a sznurkami. 😉

Nici jubilerskie są grubsze od standardowych nici do szycia, dlatego bez problemu utrzymują ciężar koralików lub drobnych zawieszek. I możesz wyplatać z nich bardzo drobną makramę! Jubilerskie nici mają też ładniejszy wygląd niż zwykłe nici krawieckie i zwykle są splecione z kilku osobnych włókien, co jeszcze bardziej zwiększa ich wytrzymałość. Możesz nawlec na nie koraliki i zrobić delikatne pierścionki DIY albo koralikowe bransoletki z plecioną regulacją długości.


6. Mulina

Kolorowa mulina także nadaje się do robienia własnej biżuterii. Czy hafciarki zlinczują mnie za to stwierdzenie? Wyjdzie w praniu! 😜

Są duże szanse na to, że to właśnie mulinę będziesz mieć pod ręką - być może Twoja mama, ciota albo babcia mają jakieś resztki muliny w magicznej szufladzie, w której gromadzą się wszelkie przydasie “na zaś”, a Ty mogłabyś wykorzystać je do ćwiczeń? Warto sprawdzić!

Co zrobić z muliną? Ja się uczyłam z jej pomocą prostego i skręconego splotu makramowego, robiłam też plecionki a la filofun i płaskie, plecione bransoletki.


Powyżej opisałam najczęściej spotykane sznurki do tworzenia biżuterii handmade. Na rynku jest o wiele więcej propozycji - niektóre produkty polecane są typowo do makramy o dużych rozmiarach (m.in. do dekoracyjnych plecionek naściennych), inne sprawdzają się do mikrosplotów a jeszcze kolejne do łączenia z drobnymi koralikami albo zawieszkami.

Na start nie musisz kupować każdego rodzaju sznurka. Ale możesz, nikt Ci nie zabroni przetestować wszystkiego od razu! 😉

Nie zapomnij napisać, który typ sznurka wybrałaś dla siebie na początek i z jakim sznurkiem najlepiej Ci się pracuje! 💗

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Adzik tworzy to kreatywny blog DIY o szyciu krok po kroku, przerabianiu ubrań, z inspiracjami na ręcznie wykonane projekty.
Zainspiruj się pomysłami DIY z bloga oraz poradami w stylu "zrób to sam" - zaczynając od bransoletek ze sznurków czy koralikowych naszyjników,
przez malowanie farbami do tkanin, aż po robótki na drutach i szydełkowanie.
Masz ochotę podarować bliskim własnoręcznie wykonane prezenty albo uszyć sobie niepowtarzalną torebkę? Teraz Ci się to uda!
Blog DIY Adzik-tworzy.pl stoi przed Tobą otworem. Zainspiruj się i stwórz coś z Adzikiem! ✨